Šajā diskusijā aicinājums izteikt viedokļus un apspriest 10. klases uzdevumus.
Manuprāt, šobrīd "pareizā" atbilde 8. jautājumā nav precīza.
Pareizā atbilde ir piedāvāta 587 reizes, taču dotajā gadījumā pilnas 587 reizes āda nevar nomainīties.
45 gados ir 45*365=16425 dienas.
16425:28= 586.6 reizes => nav pilnas 587 reizes, āda pilnībā 587 reizes nenomainas!
Kā arī 587×28=16436 dienas kas ir vairāk dienas nekā 45 gados
Piekrītu, mana atbilde 586,6 arī ir nepareiza, kaut gan tai vajadzēja būt pareizai, jo rezultāts bija jānoapaļo līdz desmitdaļām, nevis veselam skaitlim.
Rezultāts bija jānoapaļo līdz veselam skaitlim.
Jā, Tev taisnība, nebiju pamanījusi
Izmantojot doto informāciju, atbildi uz jautājumiem! Visas atbildes noapaļo līdz veseliem skaitļiem!
Velreiz par 8. Jautājumu.
Uzdevumā prasīts noapaļot uz veseliem skaitļiem, bet teikts ka āda pilnībā nomainas 28 dienu laikā. Tādā gadījumā āda nav pilnībā nomainījusies 587 reizes, bet gan ir nomainījusies 586 reizes, kas būtu pilnais skaitlis uz kuru jānoapaļo
Paldies par komentāriem, ieskaitīsim gan 587 kas ir matemātiski noapaļojot iegūta atbilde, gan 586, kas ir loģiski pamatota atbilde.
Atvainojiet, atbilde 8.jautājumā (par 586 un 587) man tagad ir uzskatīta par pareizo, bet punkts nebija piešķirts.
Vēlviens komentārs/ jautājums par 11. jautājumu.
citāts no uzdevuma:
"Rudens vēlziedes lapas izaug pavasarī, ap to pašu laiku, kad kreimenei, taču lapas ir nevis 2-3 lancetiskas un nosmailotas, bet gan .....[atbilde]"
No šī noprotam, ka kreimenes lapas ir lancetiskas. Pareizā atbilde ir "3-4 plati lancetiskas", taču attēlā vēlziedes lapas ir izteikti šaurākas par kreimenes lapām.
Vai šadā gadījumā vēlziedes lapas drīzāk nebūtu lineāras? (Pārbaudīju Latvijas.daba.lv ierakstu par Rudens vēlziedi, citāts: "lapas 3-4, plakanas, iegareni lineāras vai plati lancetiskas") Uzskatu, ka attēlā parādītās lapas drīzāk kvalificējas kā lineāras, nevis plati lancetiskas.
Vai 11. jautājumā punktā par vēlziedes lapām pareizā atbilde ir" 3-4 plati lancetiskas" vai arī "lineāras"?
Tiks ieskaitītas abas atbildes
Punkti tiks pārlaboti, kad ieviesīsiem visas izmaiņas
Labdien, visas līdz tam apstiprinātās izmaiņas punktos žūrija ieviesīs līdz svētdienai (2.12.).
Gadā ir 365,25 dienas (ik pēc 4 gadiem garais gads). Ja izmanto šo skaitli, tad arī iegūst nepieciešamās 587,0 reizes.
Uzdevuma noteikumos teikts lietot 365 dienas (neņemt garos gadus)
Jā, bet prasīts bija noapaļot līdz veselam skaitlim- no pamatskolas, zinām, tad skaitli ceļ uz augšu, ja aiz komata ir ,5
2. jautājuma 2. punktā teikts, ka kašķa ērce mīt cilvēku un dzīvnieku epidermā. Vai tas to nepadara par endoparazītu?
Paldies par komentāru, jūsu jautājums piefiksēts. Atbildi sniegsim 30.11 pēc 15:00
Labdien,
Par ektoparazītiem uzskatāmi visi parazīti, kas dzīvo uz ķermeņa virsmas. Lai gan kašķa ērce mēdz veidot ejas ādā, tas notiek tikai ādas virsējā, ragvielas slānī.
Tā kā šajā uzdevumā cita piedāvātā atbilde "trihomona" ir viennozīmīgs iekšējais parazīts, vērtēšana mainīta netiks.
Uzskatu, ka 12. jautājumā 11. punktā pareizā atbilde ir arī D, jo punktā aprakstīta bronhiālā astma un pret to palīdz dziedniecības ingvers, kā minēts tā aprakstā.
Paldies par komentāru, jūsu jautājums piefiksēts. Atbildi sniegsim 30.11 pēc 15:00
Šajā jautājumā tiks mainīta pareizā atbilde, respektīvi, kā pareizā 11. apakšjautājumā tiks ieskaitīta atbilde D. Šo, tāpat kā visas līdz tam apstiprinātās izmaiņas punktos, žūrija ieviesīs līdz svētdienai (2.12.).
Mani uztrauc 13. uzdevums.Pirmā daļa ir balstīta uz to vai skolēns izprot diagrammu : "Aplūko attēlu un izvēlies pareizās ekoloģiskās grupas", kas atbilst zīmējumam! izvēlas atbilstošās grupas, bet ja tās ir kļūdains, jo nav izprastas grafiks, tad automātiski otrā dāļā - "Aplūko dzīvnieku attēlus, izvēlies, kurai ekoloģiskajai grupai katrs no tiem pieder!" tu atbildi nepareizi, kaut zinot, pie kāda barošanās veida pieder.
Velreiz par 2. jautājumu un parazītismu.
Vai tad, ja ērce mitinās ādā (kas ir orgāns), to nevarētu pieskaitīt endoparazītiem?
Par 11. uzdevumu
Rudens vēlziedes auglis ir pogaļa, bet kāpēc ne trīscirkņu pogaļa, ja attēlā redzamas tās trīs daļas?
Paldies par komentāru, jūsu jautājums piefiksēts. Atbildi sniegsim 30.11 pēc 15:00
Par 7. uzdevumu.
Uzdevuma sākumā teikts, ka epitēlijaudi ir audi, kas izklāj orgānu virsmas. Ja epitēlijaudu definīcija ir izklāšanas īpašība, kāpēc siekalu dziedzeru epitēlijs neatbilst tai?
Paldies par komentāru, jūsu jautājums piefiksēts. Atbildi sniegsim 30.11 pēc 15:00
7. jautājumā arī atbilde "veido robežu starp ārvidi un saistaudiem, izklājot ķermeņa vai iekšējo orgānu virsmas" pei attēla ar siekalu dziedzeri tiks ieskaitīta kā pareiza (par to, tāpat kā par katru pareizo atbildi 7. jautājuma tabulā, tiks piešķirti 0,25 punkti). Šo, tāpat kā visas līdz tam apstiprinātās izmaiņas punktos, žūrija ieviesīs līdz svētdienai (2.12.).
Šajā jautājumā kā pareizā tiks ieskaitīta gan atbilde "pogaļa", gan atbilde "trīscirkņu pogaļa". Šo, tāpat kā visas līdz tam apstiprinātās izmaiņas punktos, žūrija ieviesīs līdz svētdienai (2.12.).
Paldies par komentāru, jūsu jautājums piefiksēts. Atbildi sniegsim 30.11 pēc 15:00
Sveiki!
Veidojot olimpiādi mēs mēģinājām uzdevumus veidot tā, lai pēc iespējas mazāk atbilžu būtu atkarīgas no iepriekšējām atbildēm. Tas bija iemesls, kādēļ šajā uzdevumā nelūdzām nosaukt dzīvnieku ekoloģiskās grupas, bet atrast organisma barības bāzi grafiskajā attēlā. Tas pārbaudītu skolēna zināšanas par dzīvnieku barību, nevis ekoloģiskajām grupām.
Protams, ja attēls ir galīgi neizprotams, tad viss 13. jautājums ir apdraudēts, tomēr steidzu mierināt, ka skolēni nav apmulsuši, un no šajā uzdevumā iegūstamajiem 13 punktiem vidēji ieguvuši 10 punktus.
15. jautājumā bija praktiski neiespējami datorā saskatīt grafiku attēlus, jo tiem bija ļoti slikta kvalitāte. Bija arī grūtības izlasīt asu nosaukumus.
Paldies par komentāru, jūsu jautājums piefiksēts. Atbildi sniegsim 30.11 pēc 15:00
Par 15. jautājumu
4. un 5. attēlā pat brillēs nebija iespējams datorā saskatīt grafikus, it īpaši y ass nosaukumus.
Pastāvēja iespēja pārlūkprogrammā izmantot pietuvināšanas funkciju. Kad to Google Chrome uzliek uz 300% viss ir labi saskatāms un attēls aizņem praktiski visu ekrānu.
15. jautājumā nekas netiks mainīts, jo, kā jau norādīts - ja grafiku saskatīt bija sarežģīti, pastāvēja attēla pietuvināšanas opcija.
Komentārs par 15. jautājuma
5.attēla 1. apakšjautājumu
Grafikā par olbaltumvielām redzams, ka mazākas masas dzīvnieki uzņem lielāku procentuālo daudzumu olbaltumvielu un nedaudz lielākas masas dzīvnieki uzņem mazāku procentuālo daudzumu olbaltumvielu, taču vēl smagāki dzīvnieki uzņem lielāku daudzumu šo procentuālo olbaltumvielu, bet to uzņemtais daudzums ir mazāks kā visvieglākajiem dzīvniekiem. Grafikā punkti veido tādu kā U burtu, tāpēc, manuprāt, no šī grafika NEVAR secināt, ka lielākas masas dzīvnieki uzņēm sliktākas kvalitātes barību. Un tāpēc pareizajai atbildei vajadzētu būt "neapstiprinās" nevis "apstiprinās"
Visos trijos šī jautājuma grafikos punkti veido mākoni, kas ir vai nu augšup vai lejup vērsts. Bet piekrītu, ka olbaltumvielu gadījumā šie punkti ir diezgan izkliedēti. Mēs apspriedīsimies, ko darīt ar šo jautājumu.
Labdien, tā kā dotais grafiks ir izrādījies mulsinošs, šis jautājums tiks izņemts no uzdevuma. Šo, tāpat kā visas līdz tam apstiprinātās izmaiņas punktos, žūrija ieviesīs līdz svētdienai (2.12.).
Labdien!
Radies jautājums sakarā ar 11.uzdevumu(Jautājums 11). Pēdējā teikumā vajadzēja izvēlēties, kurš no 4 augu pāriem ir indīgs. Teikums ir šāds:''Ir būtiski spēt atšķirt šos augus, jo vēlziede un kreimene ir indīgi.'' Esmu atzīmējusi šo augu pāri, taču man rāda, ka ir neieskaitīts, pareizā atbilde: vēlziede un kreimene.
Kad pildīju uzdevumu, atceros, ka man no 4 atbilžu variantiem bija 2 vienādi(''vēlziede un kreimene'', ''vēlziede un kreimene''). Vai man ieskaitīs manu atbildi?
Ar cieņu Anna.
Labdien, jā, atbilde tiks ieskaitīta - šajā uzdevumā līdz ar to visiem kā pareizās tiks ieskaitītas divas (vienādās) pareizās atbildes.
Manuprāt, pēc olimpiādes norises nav korekti ņemt ārā kādu uzdevumu, jo to pildīšanai ir ticis veltīts laiks. Ja runa ir par 13.uzdevuma rezultātu anulēšanu, drīzāk varētu izņemt ārā 15.uzdevuma 4.attēla 1.,2. un 3.apakšpunktu, jo 4.attēls bija pārāk mazs, lai varētu izlasīt grafiku nosaukumus un skaitļus, nepalielinot attēlus. (Olimpiādes stingro noteikumu dēļ neuzdrošinājos palielināt lapu ar tastatūras taustiņu ctrl + palīdzību...). Iepriekš minētais 13.uzdevums šķita ļoti labi saprotams.