Man ir jautājums par to tabulu. Ja es ierakstīju 92000 , bet atbilde ir 92 vai tā būs tik liela kļūda ? Vienalga šajā gadījumā skatļi ir tūkstošos.
Nevajadzētu, manuprāt, skaitīt, jo 68 (tūkstoši) = 68000, bet 68000 (tūkstoši) = 68000000. Turklāt olimpiādes pamācībā teikts, ka jāpievērš uzmanība mērvienībām.
Diemžēl šajā gadījumā nevarēsim palīdzēt. Ir jālāsa rūpīgi uzdevuma nosacījumi un prasītais. Tūkstoši jau bija doti..
Tavā gadījumā tie visi ir kļuvuši par miljoniem un mazajās salās tā būtu milzīga pārapdzīvotība ... kas ir aplami
Katrs priecātos, ja makā pēkšņi naudas zīmēm nāktu aiz pārskatīšanās trīs nullītes klāt :)
Par šo pašu uzdevumu - uzskatu, ka arī situācijās, kur bija jānorāda iedzīvotāju skaits, ir jānorāda, ka tas ir ļoti mazs vai pielīdzināms 0 ( pareizajās atbildēs ir 0.1, apaļojot līdz veseliem skaitļiem = 0). Tomēr nevar galīgi nepieminēt cilvēkus :(
Man arī ir šī pati problēma, uzskatīju, ka ir jāraksta viss skaitlis, tieši tādēļ, ka prasīja tūkstošos, īsti nesapratu, ka jābūt divciparu vai trīsciparu skaitlim. Nebija īsti precīzi norādīts, kā jāraksta jau uzdevuma nosacījumos, citās olimpiādēs tas ir norādīts daudz saprotamāk, piemēram, cik cipari jāraksta aiz komata vai bez tā. Domāju, ka šajā uzdevumā vajadzētu pārskatīt vērtēšanas kritērijus, jo šo tik tiešām varēja pārprast. Uzskatu, ka jautājumi un uzdevuma nosacījumi jāveido pārdomātāk, lai neveidotos šādas situācijas, kuras var pārprast. Lūdzu izskatiet iespēju šādu variantu pieņemt par pareizu atbildi.
Pilnīgi piekrītu, man arī tāda situācija.
Ja bija prasīts tūkstošos, tad tūkstošos, uzdevuma nosacījumi ir jāizpilda
Bet kāpēc tad nevarēja uzrakstīt cik nullītēm ir jābūt ? Jo frāzi "tūkstošos" var saprast dažādi. Manuprāt, šis uzdevums nav precīzi formulēts. Ar tām ailītēm arī nav skaidri.
Tūkstotis, jeb 10^3 nav pārprotams. Gluži kā attēlā dotajā kartē un riņķa diagrammās, kur arī iedzīvotāju skaits bija dots miljonos ar decimāldaļu (0,2 miljoni, 0,5 miljoni, 0,9 miljoni).
Piekrītu Mikam. Teikts rakstīt cik tūkstoši, tātad cik tūkstoši. 68 tūkstoši un 68000 tūkstoši nav viens un tas pats.
Pilnīgi piekrītu, ka jāprecizē bija uzdevuma nosacījumi.
Kas nav skaidrs uzdevuma nosacījumos? Jums tikko vairākas reizes pateica, ka 68 tūkstoši un 68000 tūkstoši nav viens un tas pats.
Rakstīt "cik nullītes vajag" ir otrās klases līmenis.
Pilnībā piekrītu Sabīnei.
Kā jau minēju iepriekš - šajā uzdevumā mēs pieļaujamos atbilžu variantus nemainīsim. Un šis variants netiks ieskaitīts, jo tā ir kļūda.
Te tomēr ir olimpiāde, nevis skolas testiņš, tādas lietas būtu jāzina..
Liela daļa statistikas krājumu tiek lietots šāda veida pieraksts tabulās. (Pasaules bankas statistikas pārskatos, arī skolēniem plaši pieejamā JS Pasaules ģeogrāfijas atlantā). Bet katrā ziņā ņemsim vērā nākotnē šāda veida uzdevumu izveidē (jāveido formulējumi, kas neizraisītu pārpratumus)
Nu bet, ja Jūs piekrītat, ka formulējums nebija izveidots precīzi, tad taču tā nav dalībnieku vaina, ka tas tika pārprasts. Tieši tā, šī ir olimpiāde, kur visam jābūt saprotamam bez divdomīgām situācijām, šāds variants, kur rodas domstarpības varētu būt pieļaujams tikai un vienīgi skolas testiņos, kā Jūs teicāt.
Nē formulējums ir gana saprotams - šādi pieraksta piemēri ir gana daudz, kā jau minēju , piemēram, PĢ. atlantā 117. lpp
http://hdr.undp.org/en/content/population-male-thousands (arī norādīts tūkstošos)
šķiet viss ir pietiekami skaidrs par pierakstu.. un tur nefigurē nulles
vienkārši mums ir mācība, ka nākotnē nepieciešams taisīt muļķudrošus formulējumus -caur piemēriem.
Diskusiju par šo ieteiktu beigt, jo šajā jautājumā rezultāti netiks mainīti!
Jā, šajā piemērā, kuru Jūs norādījāt tas ir skaidri saprotams, es zinu, ka, veidojot šādus uzdevumus un diagrammas, mēdz to pierakstīt šādi, taču ne tā kā bija olimpiādē, kad tieši šis vārds TŪKSTOŠOS lika izvēlēties variantu, ka jāpieraksta pilnais skaitlis. Ja vairākiem cilvēkiem ir viena un tā pati problēma, tad, manuprāt, tā nav dalībnieka vaina, kā šajā situācijā cenšas pateikt, bet gan problēmas sakne meklējama uzdevuma noformulējumā. Cilvēkiem ir dažādas domāšanas, tādēļ neprecīzi noformulētu domu var uztvert un interpretēt katrs pa savam, tāpēc šo nevar uzskatīt par kļūdu.
Ir gan dalībnieku vaina. Cienījamie skolēni, mācieties lūdzu lasīt, citādi dzīvē daudz nāksies ciest. Olimpiādē neiegūtie daži punkti, ticiet man, ir sīkums, salīdzinot ar to, cik cilvēki cieš, neprasdami lasīt...
Ja Tev fizikas ieskaitē dotais centimetros. Bet rezultātu tabulā prasīts ozteikt decimetros, arī tur rakstīsi centimetrus? Jā, tas ir tas pats, te tev dotaus miljonos, prasīts izteikt tūkstošos.
Bet tur jau tā lieta, ka tos miljonus jau izteica tūkstošos, taču tabulā bija teikts rakstīt tūkstošos, ko varēja uztvert kā veselu skaitli. Te nav runa par nekādām lasītprasmēm, bet gan par neprecīzi izteikta uzdevuma interpretāciju. Paveicās tiem, kas rakstīja tā, kā bija domājuši uzdevuma sastādītāji, bet šajā gadījumā tā varēja būt vien laimes spēle - paveiksies uztvert no nepabeigtas domas tās būtību, vai nē. Un tie nav tikai daži punkti. Olimpiādes uzdevums būtu skolēnus motivēt, noskaidrot labākos, nevis noskaidrot tos, kas veiksmīgāk spēj nolasīt no nepilnīgas informācijas prasīto.
Doti decimetri, atbildi prasa centimetros.
Doti miljoni, prasa izteikt tūkstošos.
Par pirmo nepiekasīsies? Tātad arī pie otrā nav kur piekasīties.
Ar lasītprasmi viss ir kārtībā, izteicu tūkstošos, pilnos, veselos skaitļos, kā domāju, ka prasīts uzdevumā!
Uz piemēra (ne no uzdevuma)
Skaitlis: 900000
Izteikt tūkstošos (prasītais tabulā) 900
Viss.
Tas pats attiecas uz 68000 (tabulā 68), 32000 (tabulā 32) utt.
Uzskatu, ka esmu izteikusi pareizi, kā bija prasīts - tūstošos. Tevis dotais piemērs - izteikts tūkstošos ir 900 000.
Ja prasītu zemes iedzīvotāju skaitu izteikt miljardos, tu rakstītu 7440000000?
Protams, ja jau tā būtu prasīts!
Tad es nezinu, vai saproti, ko nozīmē "izteikt tūkstošos" vai "izteikt miljardos".
Izteikt tūkstošos = cik tūkstošu ... ir ...? Tātad, ja atbilde būs 80, būsi domājusi 80000.
Tas pats attiecas uz miljardiem, miljoniem utt.
Es saprotu par ko tu uztraucies, bet ja padomā loğiski. Ja tev, piemēram, liek izteikt skaitli, kas mazāks par 1000 , tūkstošos, ko tad tu darītu? Piemēram, izsaki skaitli 300 - tūkstošos. Pareizā atbilde būtu 0.3 , jo citādāk tu nevarētu izteikt , vai ne? Bet pēc tavas loğikas laikam būtu 0300
Uzdevums bija mazliet grūtāks, jo tur visi skaitļi bija lielāki par 1000, tapēc varēja pārprast. Dažiem palaimējās, bet daži matemātiski izdomāja.
+tas pats var notikt ar lielākiem skaitļiem par 999999
Tur jau tā lieta, ka dažiem palaimējās. Tā kā bija rakstīts izteikt tūkstošos, tad mazāks skaitlis par tūkstošiem, protams, būtu jāraksta ar komatu, bet izteikts tūkstošos, skaitlis deviņi tūkstoši ir 9000.
Tur jau ir tā problēma, ja 300 izsaka tūkstošos ir 0.3 , bet ja 3000 izsaka tūkstošos, tad pēc iepriekšējā sprieduma ir 3. Ja 3000 tu izskaki tūkstošos kā 3000 , tad kā tu izteiksi 300 tūktošos? Uzdevumā nebija mazāki skaitļi par 1000, tapēc daudzi neiaizdomājās, un paveicās tiem , kuri rakstija, kā pirmajā variantā.
Nevis palaimējās, bet daži māk lasīt un saprot to, ko izlasa, cik piemērus vēl Tev vajag, lai Tev pielektu, ka Tu uzdevumu esi izpildījusi nepareizi?
Es arī sapratu, ko izlasīju, Tu arī saprati, abām mums bija pareizas atbildes, lieta tāda, ka šo jautājumu varēja saprast divējādi.
Nē, tāpēc, ka neizsaki tūkstošos. Kā jau teicu, izteikt tūkstošos nozīmē atbildēt, cik tūkstošu ... ir ... . Līdz ar ko, ja ir 80000, atbilde uz šo jautājumu ir 80.
Bet jau kuro reizi teikts, ka teikts bija izteikts tūkstošos, ko neizdarīji. 4000 izteikts tūkstošos ir 4, nevis 4000. Tāpat kā 6900 izteikts tūkstošos ir 6,9 nevis 6900.
Jo tu nemaz nemēģini saprast tos argumentus, kuri ir pamatoti pat. Labi, es saprotu, ka tā ir ģeogrāfijas olimpiāde, bet ģeogrāfam arī ir jāzina citas lietas, piemēram, šajā gadījumā matemātika. Arī jāiedziļinās uzdevuma nosacījumos, lai nerastos šādas situācijas
Es arī pamatoju savus argumentus! :) Saprotu arī matemātiku, iedziļinājos uzdevuma nosacījumos, atbildēju pareizi uz jautājumu, kurā man punktus neieskaitīja! :)
Nu bet neizteici tūkstošos, tātad neatbildēji pareizi. 8000 izteikts tūkstošos nav 8000.
Tad uzraksti kā ar savu metodi izteiksi skaitli 400 , tūkstošos. Ja to rakstītu kā 0.4 , tad tas ir tas pats, kas bija vajadzìgs, bet pēc tavas metodes 0.4 neder ja 0.4=400 tad piem 50000=5000000 nevis ir 50000=50000 izteikti tūkstošos
Lai gan jautājumu esam anulējuši, iesaku Liegai un citiem, kuri vārdu salikumu "izteikt tūkstošos" saprot savādāk, aprunāties ar saviem latviešu valodas skolotājiem. Lai nākotnē šādas likstas negadītos atkal, piemēram, augstskolā vai darba vietā.