2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Jānis Liepiņš -
Number of replies: 64

Esat laipni aicināti uzdot jautājumus par citiem ar novada posmu saistītajiem jautājumiem 

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Mārtiņš Štāls -

4. jautājumā pie 5.piemēra nevarēja nekā ielikt, lodziņa vietā bija ''tikai heterotrofi <A00%B100&C100%> vai kaut kas tamlīdzīgs, un tagad visas nākamo piemēru atbildes ir aizgājušas uz augšu. Ja atbildes nebūtu pārbīdījušās tad būtu par 3-4 punktiem vairāk.

In reply to Mārtiņš Štāls

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Sveiki! Jā, bija kļūda šī uzdevuma kodā, bet tā tika izlabota pirmajās 20 minūtēs. Pie atkārtotas lapas apmeklējuma olimpiādes laikā (aizejot uz kādu citu uzdevumu lapu un atgriežoties pie pirmās) Jums jau būtu bijis jāredz izlabotu uzdevumu. Atbilžu lodziņi ir ievietoti uzdevuma tekstā tāpat kā vārdi, tādēļ ir maz ticams, ka tie bija mainījuši savu atrašanās vietu.

Tomēr mēs apzināmies, ka šāda problēma pastāv, un žūrijas komisija spriedīs, ko darīt ar šī jautājuma vērtējumu.

 

In reply to Agnese Kokina

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Dārta Paula Šveisberga -

Sveiki!

Jā, tā kā vēlāk pie tā uzdevuma vairs neatgriezos, arī puse no manām atbildēm 4.uzdevumā ir pabīdījušās vienu uz augšu (6.punkta atbilde pārslīdējusies uz 5.punktu, u.t.t.).

Prieks, ka problēma tiek risināta.

In reply to Mārtiņš Štāls

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Jānis Liepiņš -

pārbaudījām Jūsu gadījumus un pārlabojām iegūtos punktus šajā uzdevumā

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Nils Vanags -

Sveiki!

Man arī ir šāda pati problēma. Puse no atbildēm ir aizgājušas uz augšu šajā uzdevumā. Pēdējā lodziņā vispār nav atbildes(par kodolu). Lūdzu apskatīt.

In reply to Nils Vanags

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Jānis Liepiņš -
In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Nils Vanags -

Man ir parādījies viens punkts, taču, to nevar redzēt pašā darbā. Pietam, ja visas atbildes sākot no piektā punkta pabīda uz leju, punktu skaitam būtu jāpalielinās vēl par 2 punktiem.

In reply to Nils Vanags

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Mēs nevaram izmainīt jūsu sniegtās atbildes, tādēļ darbā atbilžu secība nemainīsies. Pārvietojot atbildes par vienu uz leju, Jūs zaudējat punktu par 5. uzdevuma atbildi. Pilns vērtēto atbilžu saraksts redzams komentārā pie Jūsu uzdevuma

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Vladislavs Saiko -

atvainojos, bet man ari bija probleema ar to 5. punktu, luudzu Juus salabot sho probleemu. man veel ir jautaajums- tur, kur bija jaaieliek atbildi kaa burtu es biju rakstiijis ar maziem burtiem, vai tas ir buutiski? buutu briinishkiigi, ja Juus to paarbaudiitu. paldies par sapratni un atvainojos par to, ka taa rakstu, man nav latvieshu valodas datoraa.

In reply to Vladislavs Saiko

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Sveiki, tas vai burti bija lielie vai mazie bija būtiski tikai ģenētikas uzdevumā, visur citur tiek ieskaitīti gan lielie, gan mazie burti

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Vaclavs Korženevskis -

Man, deimžēl, ir tāda pati problema, Un kad es atrgriezos, vispirms nepamanīju, ka atbildes ir "aizgājušas uz augšu". Taču pēc tam patiešam atcērējos, ka pēdējā jautājumā atbildes nebija. Vai Jūs varāt kaut kā atrisināt šo problemu?

In reply to Mārtiņš Štāls

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Samanta Pētersone -

Man ir tieši tāda pati problēma, ka pie 4. uzdevuma vairs neatgriezos, tādēļ atbildes pabīdijušās par 1 lodziņu augstāk

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Ričards Grigonis -

Esmu 12.klases skolēns, runa ir par uzdevumu, kurā bija jārēķina kilokalorijas. 

man ir pareizi aprēķināti visi lielumi, kas attiecas uz "vidējo" sievieti, bet kļūdījos ar Annai nepieciešamo kilokaloriju skaitu, līdz ar ko iegūtais proporcijas koeficients (k=1410/2140= 0,659) bija apmēram 0,66 nevis 0,9 līdz ar ko nākamās 11 atbildes, kuras balstās uz šo koeficientu ir ieskaitītas kā nepareizas. Vēlos pievērst uzmanību, ka par vienu kļūdu nevajadzētu sodīt 12 reizes. 

Lūdzu manis iegūtās atbildes(ja neskaita 1410kcal) izvērtēt, jo tās ir aprēķinātas pēc tāda principa kā parādīts atbildēs, bet formulā ievietots koeficients 0,66 nevis 0,9

Procenti no vajadzīgās dienas normas rēķināti šādi

(apēstie grami/iegūtie grami ) * 100%, kas atbilst pareizajam risinājuma veidam.

 

(vēlējos pievienot Print Screen klāt, bet fails pārāk liels)

Jau iepriekš pateicos!

 

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Estefanija Novicka -

Labdien! 

Man radies jautājums.. 18.uzdevumā tācu sanāk 86% proteīnu, ja nē, tad Jūs varētu pateikt, cik? Jo, es rēķināju un cits skaitlis man nesanāk. 

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Ilze Lapiņa -

Es nesapratu kā varēja aprēķināt uzturvielu daudzumus "vidējai" sievietei, ja es nezināju nevienu tās "vidējās" sievietes datus ;( Kāds var paskaidrot kāda bija formula? un un to kādu daļu ieteicamā patēriņa dienā ir apēdusi Anna - es izrēķināju sakumā cik viņa ir apēdusi brokastīs un pustdienās kopā piem., taukus (kcal) un tad to pārvērtu procentos, bet izrādās ka nav pareizi?! 

In reply to Ilze Lapiņa

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Sveiki!

Vidējās sievietes datus Jūs varējāt iegūt no produktu etiķetēm. Procenti, kas ir iekavās aiz uzturvielu masas, norāda procentus no vidējās sievietes "dienas devas". Attiecīgi, ja ir norādīts, ka vienā porcijā kolas ir 26,5 g monosaharīdu (29%), tad dienā nepieciešamie monosaharīdi "viedējai sievietei" ir 26.5/0.29=91.7 (grami).

Informācija par to bija atrodama uzdevuma nosacījumos.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Rūta Tērauda -

Labvakar!

Pārskatot darbu radās, jautājums par 28.uzdevuma pareizajām atbildēm.

1)Kādēļ jautājumā par Aizkunģa dziedzera šūnām netiek ieskaitīta 6 atbilde (Goldži komplekss), kaut gan informācija ir patiesa un tas minēts arī paskaidrojumā par pareizo atbildi?

2)Kādēļ netiek ieskaitīta 2 atbilde (kodols) jautājumā par muskuļu šūnām, ja literatūrā pieminēts, ka muskuļaudus veido kopā saplūdušas muskuļu šūnas, starp kurām izzudušas starpsienas (tādēļ runā par muskuļu šūnām ar daudz kodoliem)

In reply to Rūta Tērauda

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Labdien!

Jūsu atbilde par Goldži kompleksu ir ieskaitīta un punktu skaits koriģēts. Tā netika ieskaitīta automātiski datorvērtēšanas īpatnību dēļ. Tagad šī kļūda novērsta. Paldies par vērību!

Atbilde par kodoliem nav pareiza, jo, lai gan eksistē muskuļu šūnas ar daudziem kodoliem - šķērsvītrotā muskulatūra, pastāv vēl divi citi muskuļu veidi - gludā un sirds muskulatūra, kurām ir tikai viens kodols katrā šūnā. Tomēr visām šīm šūnām, neatkarīgi no to veida, ir nepieciešama enerģija, lai sarautos, ko piegādā mitohondriji.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Saiva Sudmale -

Runājot par 1. uzdevumu, 12.kl. Peleij ar šimpanzi ir vienāda acs uzbūve?

16. udzdevums  Kādu daudzumu proteīnu (gramos) "vidējai" sievietei ieteicams apēst vidēji dienā?  Kur var rasts aprēķinu, jo burgera komplektā nav pie proteīnu g norādīti procenti.

Izmantojot augstāk doto formulu un datus par Annu, aprēķiniet Annas ieteicamo dienas uztura "formulu" Kādu formulu jūs izmantojāt aprēķinot? Liekot vidējās sievietes kaloriju patēriņu, pret Annas vajadzīgo kaloriju daudzumu. Iegūstot to ka Annai ir jāpatērē 90% no vidējās sievietes kalorijām. Pārējo rēķinot izejot no šī.

 

In reply to Saiva Sudmale

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Kirills Krutovs -

Tur bija jāatņem no pilna kCal daudzuma to daudzumu, kas jau vajadzētu saņemt ar saharīdiem, taukiem utt. un dalīt ar 4, lai uzzinātu cik proteīnu grami to saturēs.

In reply to Saiva Sudmale

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Ričards Grigonis -

Jā, ir vienāda.

 

Tur bija jāatņem no ieteicamaa kaloriju daudzuma visu pārējo kaloriju daudzumu. šī starpība būs vajadzīgās kcal proteīna. Pēc tam šīs kcal jāpārvērš gramos. Tāpēc jau tā ir olimpiāde, lai atrastu veidu kā to izdarīt.

In reply to Saiva Sudmale

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Jānis Liepiņš -

Par acs uzbūvi - tā ir, zīdītāju acs šķērsgriezumā gan pelei gan šimpanzei izskatīsies līdzīgi.

Attiecībā par kilokaloriju un dienas uztura komponenšu aprēķiniem - paskaidrojums ir dots pie uzdevuma. Īsumā: 'vidējās sievietes" dienas protīnu devu iespējams atrast no dienas kilokaloriju daudzuma atņemot to daļu, ko veido tauki un ogļhidrāti. Atlikušās kilokalorijas dala ar proteīnu enerģētisko vērtību  4 kcal/g (tas uzdevumā ir dots) un iegūst proteīnu masu gramos. 

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Kārlis Kampāns -

Kāpēc nebija jāatņem arī šķiedrvielas un monosaharīdi, un tad iegūtais kcal daudzums no proteīna jādala? 
Kā arī 17 jautājumā nav kļūdas intervāls? 

Paldies

In reply to Kārlis Kampāns

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

no šķiedrvielām cilvēki neiegūst kalorijas un termins ogļhidrāti sevī ietver gan monosaharīdus, gan polisaharīdus.

In reply to Agnese Kokina

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Kārlis Kampāns -

Uzturvielu enerģētiskās vērtības aprēķināšanai tiek izmantotas šādas vērtības: 1 g ogļhidrātu (saliktie ogļhidrāti un monosaharīdi) = 4 kcal/g; 1 g proteīnu = 4 kcal/g; 1 g tauku = 9 kcal/g; 1 g etanola = 7 kcal/g; 1 g organisko skābju = 3 kcal/g; 1 g šķiedrvielu = 2 kcal/g.

Šis nedaudz sajauca galvu

...

In reply to Kārlis Kampāns

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Jā, jums taisnība. Atbildes piekoriģētas.

In reply to Agnese Kokina

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Kārlis Kampāns -

Un 17. jautājuma šis punkts ->
Kādu daudzumu šķiedrvielu (gramos) Annai ieteicams apēst vidēji dienā? Atbilde 18 

18 nav pareizā atbilde.

Principā tur vēl vairākas atbildes izmainās, gan jau tiksiet galā - veiksmi! 

P.S vai tur nav kāds kļūdu intervāls, piemēram nejauši 22,5 noapaļoju uz leju...

 

 

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Ivo Siņicins -

Vai gadījumā 9. klases 32. jautājumā nav pieļauta kļūda? Vai cērmes vispār var elpot, jo tās taču dzīvo bezskābekļa vidē?

In reply to Ivo Siņicins

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Jānis Liepiņš -

Cērmēm, līdzīgi kā daudziem citiem parazītiskajiem tārpiem nav specifisku elpošanas orgānu (plaušas, žaunas vai trahejas), tās uzņem skābekli un izdala ogļskābo gāzi caur visu ķermeņa virsmu. Tāpat kā sliekas. Arī cērmju šūnām nepieciešams skābeklis, pat ja tas ir pieejams ļoti nelielos daudzumos (kā tas ir zarnās).

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Anastasia Chkoulepa -

Labdien!

Gribētos pajautāt, kāpēc 12. klasē kopējais punktu skaits tika samazināts par 5 punktiem - no maksimāliem 133 punktiem tagad maksimālais punktu skaits ir 128. Mans iegūtais rezultāts arī samazinājās par 5 punktiem.

In reply to Anastasia Chkoulepa

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Sveiki! Kopvērtējums samazinājās par pieciem punktiem, jo 28. uzdevumā kopā varēja iegūt 5, nevis 10 punktus, kā kļūdaini sākumā bija ierakstīts vērtēšanas protokolā. Pārskatot Jūsu atbildes, redzēsiet, ka neviena atbilde nav pazudusi, un neviens punkts nav atņemts.

In reply to Agnese Kokina

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Anastasia Chkoulepa -

Paldies par Jūsu atbildi!

Man ir vēl viens jautājums - 18.uzdevumā visas manas atbildes ir atzīmētas kā pareizas, tomēr punktu skaits par šo uzdevumu nav maksimāls.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Kristers Zariņš -

Gribu vērst uzmanību uz ekrānšāviņā redzamā uzdevuma 2. un 3. izvēles sleju. Trešajā slejā (tāpat kā lielākajā daļā citu) var izvēlēties tikai vienu atbildi, taču otrās slejas augšpuse un apakšpuse darbojas neatkarīgi viena no otras, tā ļaujot izvēlēties 2 atbildes. Tā kā šī sleja nav vizuāli nekā sadalīta divās daļās, man un, iespējams, daudziem citiem, pat prātā neienāca, ka jāizvēlas vēl viena atbilde. Tā pazaudēju, iespējams, veselus 3 punktus.

Uzdevuma teksta daļa "pareizo(os)" šeit noteikti nav pietiekami uzskatāma un saprotama. Arī paļaušanās uz to, ka dalībnieki ar peli nejauši uzspiedīs uz augšpusi un apakšpusi, tā pamanot tās atšķirību, ir nepietiekama.

Šādiem uzdevumiem internetā ir pieņemts lietot izvēles rūtiņas (checkbox). Arī citos šīs olimpiādes attiecīgajos uzdevumos tās  tika lietotas, bet šeit nesaprotamu iemeslu dēļ netika.

Attachment sreenshot.jpg
In reply to Kristers Zariņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Sveiki!

Sistēmas īpatnību dēļ čekboksus ir iespējams lietot tikai atsevišķos jautājumus, nevis šādos saliktos. 

Atzīstam, ka šāda izvēlne varētu mulsināt un turpāk atturēsimies no tās lietošanas.

Tomēr uzdevumi būtu jāpilda izejot no zināšanām, nevis atbilžu pogu izskata. Ja ir zināms, ka kartupeļu lapgrauzim lapas grauž gan kāpuri, gan pieaugušie īpatņi, tad būtu sagaidāms, ka Jūs mēģināsiet atzīmēt abas atbildes.

In reply to Agnese Kokina

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Kristers Zariņš -

Kā Edgars Sūnākslis minēja, liela daļa dalībnieku drīzāk orientējās pēc interneta vidē pašsaprotamā "radiopoga - viena izvēle, izvēles rūtiņa - daudzas izvēles" fakta, un, izejot no šīm zināšanām, pieņēma, ka tiek gaidīta tikai viena atbilde - tā, kurai attiecīgajā jautājumā prasītais varētu būt salīdzinoši izteiktāks nekā otrai, kas arī ir pareiza.

Šo sleju punktu iekļaušanu kopējā vērtējumā vajadzētu nopietni apdomāt.

In reply to Kristers Zariņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Edgars Sūnākslis -

Pilnīgi piekrītu, jo visi, kas lietojuši datorus zin, ka vairāku izvēļu jautājumos jābūt checkbox, tātad kvadrātiņiem nevis radio button, kas ir aplīši un kuriem izvēle ir viena. http://www.echoecho.com/htmlforms10.htm

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Krista Brigita Čerpakovska -

Labvakar!

Es vēlējos uzzināt, vai Jūs pārskatiet visu skolnieku iesniegtās atbildes un kad būs iespējams uzzināt vērtējumus?

Paldies par sapratni!

In reply to Krista Brigita Čerpakovska

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Pašlaik mēs pārskatām atbildes, par kurām skolēni ir izvirzījuši jautājumus. Ja šo jautājumu izskatīšanas laikā radīsies izmaiņas, kas skars visu skolēnu darbus, tiks pārskatīti visi darbi.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Jānis Liepiņš -

galīgie rezultāti, tajā skaitā iegūtā vieta novadā un vai esat jeb neesat uzicināti uz  bioloģijas valsts posmu klātienē (2014., 01. 23-25) būs zināma nākampiektdien (29.11)

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Monta Judicka -

15.uzd. gāzes parciālspiedieni daudz kur bija vienādi. Tur, kur bija plaušu artērijas, es biju atzīmējusi atbildi G, bet pareizā atbilde bija A, kaut gan diagrammā tās nemaz neatšķīrās. Diagrammā vienādi vai gandrīz vienādi bija B, D un H stabiņi.

In reply to Monta Judicka

Atbilde: Uzdevumu apspriešana

by Agnese Kokina -

Sveiki!

Pie plaušu artērijām tika ieskaitīta gan A, gan G atbilde, jūsu atbilde nebija ieskaitīta, jo tā izskatījās šādi "

G                                                                                                             G"

punkts pieskaitīts manuāli.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Lelda Balode -

Ātrumā izskrēju 9.klasei cauri. Varbūt kaut ko neuzķēru pareizi. 17.jaut.2. par zemesriekstiem. Kāpēc man nepieņēma atbildi, ka čubina nost SĒKLAPVALKUS?

In reply to Lelda Balode

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Agnese Kokina -

Jums taisnība, apceptiem riekstiem visticamāk ņem nost sēklapvalkus, nevis pākstis :)

Jautājuma vērtējums izlabots.

In reply to Jānis Liepiņš

Punktu skaitīšana un pareizās atbildes.

by Līva Kukle -

Labdien! Mana olimpiādes darba 19. uzdevumā sākotnēji daļa aprēķināto lielumu tika atzīmēti kā nepareizi, kas tagad izlaboti. Tomēr punkti nav pieskaitīti. Šie paši lielumi izmantoti arī nākamajos uzdevumos, kuros daļa atbilžu nav ieskaitītas, kaut arī, ja pieņem, ka 19. uzd. lielumi ir pareizi, aprēķini ir precīzi.

In reply to Līva Kukle

Atbilde: Punktu skaitīšana un pareizās atbildes.

by Agnese Kokina -

Uzdevumā tika lūgts noapaļot līdz desmitiem un tālākie aprēķini, kas tiek pieņemti atbildēs ir rēķināti no datiem, kas ir noapaļoti līdz desmitiem. Jūsu neieskaitītās atbildes ir ārpus kļūdu intervāla nenoapaļošanas rezultātā. Tā kā ir radušies vairāki jautājumi par šo uzdevumu, tā galīgie vērtējumi būs pieejami vēlāk pēc žūrijas komisijas apspriedes. 

Paldies par vērību!

Lūgums, pārskatāmības labad, nākamos jautājumus likt 11. klases forumā.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Matīss Eglītis -

Tā pati problēma, kas citiem ar 4. uzdevumu. atbildes ir pārvietojušās uz augšu, līdz ar to jānāk klāt papildus trīs punktiem.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Baiba Kokina -

Labdien!

Diemžēl, rakstot olimpiādes darbu, bija problēmas ar internetu un vairākas reizes dators "uzkārās", vēlāk izslēdzoties un atkal ieslēdzoties, taču tad darbam atvēlētais laiks tik un tā gāja uz priekšu. Līdz ar to kopumā tika zaudētas aptuveni 20 minūtes, kuru laikā uzdevumi nebija pieejami un kas ietekmēja iegūto punktu skaitu. Iespējams, uzdevumu pieejamība arī izdrukātā veidā palīdzētu izvairīties no šāda veida problēmām.

In reply to Baiba Kokina

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Jānis Liepiņš -

Labvakar, 

jautājums par interneta stabilitāti un/vai to cik stabili darbojas dators ir risināms katrā olimpiādes norises vietā atsevišķi. Novērojumi olimpiādes laikā liecina, ka praktiski nav bijušas pieslēguma problēmas. Ieteiktu atbildīgajai personai par olimpiādes norisi pārbaudīt katra datora stabilitāti  pirms olimpiādes uzsākšanas, piemēram, iepriekšējā dienā.  

Uzdevumu papīra versija ir domāta patiešām katastrofāliem gadījumiem, piemēram, nav internets un pieeju nav iespējams atjaunot stundu vai ilgāk.  

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Niks Raivis Deičmanis -

Sveiki! Ir tāda problēma, lai cik reizes pārskaitītu man sanāk savādāks punktu skaits kā norādīts šajā lapā! Man šeit ir norādīts 56.9 punkti bet izejot cauri visam darbam un pārskaitot sanāk 57.8. Kas šeit ir par problēmu?

In reply to Niks Raivis Deičmanis

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Agnese Kokina -

Pašlaik notiek uzdevumu korekcija un patiesi ir tie dati, kurus Jūs iegūstat saskaitot atsevišku uzdevumu punktus. Kopvērtējums vairākas reizes dienā tiek atjaunots, bet var gadīties brīži, kad tas nesakrīt ar patieso.

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Dāvis Rūdolfs Zaķis -

Par astoņkāja tuvredzību - uzdevuma atrisinājumā minēts, ka acs uzbūve ir līdzīga kamerveida tipa, un no tā būtu jāizdara pieņēmums, ka visas īpašības arī ir spēkā, vai tad ir korekti balstīt jautājumu uz pieņēmumu vien, jo acis jau tomēr nav vienādas (aklais punkts taču nesakrita)?

Arī ja nemaldos 21.jautājumā par kunģa sulām, nebūtu bijis pareizāk izdalīt no tievās zarnas sulas - aizkuņģa dziedzera sulu [kura tiešam nešķeļ saharozi]?

In reply to Dāvis Rūdolfs Zaķis

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Jānis Liepiņš -

Uzdevuma mērķis bija pārbaudīt dalībnieka spēju analizēt un interpretēt  zīmējumos doto informāciju. Šajā gadijumā piedāvāts salīdzināt zīdītāja un astoņkāja acs uzbūvi. No attēla redzams, ka abas acis satur visas uzbūves sastāvdaļas, kas raksturīgas kamerveida acij (lēca, stiklveida ķermenis, tīklene, redzes nervs). Pateicoties abu acu kamerveida uzbūvei astoņkājis var būt  tuvredzīgs (attēls var veidoties pirms tīklenes), ir iespējama skatiena fokusēšana (mainot lēcas izliekumu vai attālumu no tīklenes), abās acīs gaisma tiek lauzta kā fotokamerā (uz tīklenes veidojas apgriezts attēls).

Aklais plankums, savukārt, ir tīklenes uzbūves īpatnība, kas veidojas cilvēka acī vietā kur redzes nervs šķērso gaismjutīgo šunu slāni.  Astoņkājim visi tīklenes nervi atrodas aiz gaismjutigām šūnām un aklais plankums neveidojas. Šī anatomiskā īpatnība neietekmē iepriekš minētos, kamerveida acu, funkcionēšans principus. 

In reply to Jānis Liepiņš

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Baiba Kliemane -

Labdien!

Velos uzzināt kāpēc man pēdējo 3 dienu laikā katru dienu samazinās olimpiādē iegūtie punkti?

In reply to Baiba Kliemane

Atbilde: 2013 novadu bioloģijas olimpiāde - citi jautājumi

by Agnese Kokina -

Tādēļ, ka pēdējo trīs dienu laikā ir labotas vairākas lietas, kas šeit forumā ir norādītas kā nepilnības. Labojumu kopsavilkums šeit.