Vidusskola, 3. jautājums

Vidusskola, 3. jautājums

Nosūtīja Tīna Kurpniece
Atbilžu skaits: 2

Labdien!

Jēdziena definīcija bija šāda: "Antidemokrātiska politiskās varas sistēma, kurai raksturīga iedzīvotāju pakļaušanās valsts vadītāju varas patvaļai, terora pārsvarā nav." Ņemot vērā, ka šī definīcija varētu atbilst gan autoritārismam, gan totalitārismam, es uzrakstīju "diktatūra", kas apvieno abus jēdzienus. Uzskatu, ka "diktatūra" vajadzētu ieskaitīt kā pareizu atbildi.

Atbildot uz Tīna Kurpniece

Atbilde: Vidusskola, 3. jautājums

Nosūtīja Signita Gabrāne
Diktatūra (lat. dictatura, an. dictatorship, vc. Diktatur, kr. диктатура) - neierobežota valsts varas realizācija, kas stāv augstāk par likumu un tiek īstenota, neatkarīgi no tā, kāda ir sociālās iekārtas forma. Šī vara tiek realizēta jebkādām - arī nelikumīgām vai vardarbīgām, - metodēm, nerēķinoties ar padoto sabiedrības slāņu vēlmēm un interesēm, propagandas ceļā nomainot tās pret diktatūru īstenojošās grupas vērtībām un interesēm. Avots: https://vesture.eu
Tātad diktatūra var pastāvēt dažādās politiskās varas sistēmās, sākot ar senās Romas republiku un beidzot ar tagadējo Irānas Islama Republiku.

Autoritārisms ir valsts pārvaldīšanas veids, politiskās varas sistēma, kad valsts izpildvara kontrolē pilsonisko sabiedrību, reglamentē garīgo dzīvi, ekonomiku, ierobežo vai atlaiž pārstāvnieciskās valsts varas iestādes, likvidē opozicionārās partijas un organizācijas, lieto politiskas represijas. Avots tezaurs.lv
Lai olimpiādes dalībnieki nerakstītu autoritārisma vietā totalitārismu, kas arī ir politiskās varas sistēma, tika pievienota otrā teikuma daļa - terora pārsvarā nav.

M. Ašmaņa "Politikas terminu vārdnīca" ir olimpiādē piedāvātās definīcijas avots.