28. jautājums

28. jautājums

Nosūtīja Roberts Ulpe
Atbilžu skaits: 28

Kā šajā uzdevumā varēja saprast vai viņa strādā vienu vasaras mēnesi vai divus, vai trīs? "Gunta plāno vasaras brīvdienās pārdot saldējumu. Viņa noskaidroja, ka katru mēnesi vidēji 20 dienas ir siltas un saulainas," Tad kāpēc viņa vēl rēķināja vairākiem mēnešiem vidējo silto un saulaino dienu daudzumu, ja viņa strādās tikai vienu mēnesi? Pieņemot, ka viņa strādās visu vasaru - skolēnu brīvlaika laiku - lielākā uzdevuma daļa ir kļūdās.

Atbildot uz Roberts Ulpe

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Miks Viesturs Austrums

Piekrītu, ka uzdevuma tekstā ir trūkums, taču tas neattiecas uz jautājumiem.

1. Pastāvīgās izmaksas mēnesī ir 200 eiro, neviens to mainošs faktors nav minēts. Tā kā strādā šajās mēneša 20 dienās, tad arī tiek pārdoti šie 500 saldējumi, līdz ar ko TC un ATC, kā arī peļņu aprēķināt var.

2. Nav nozīmes kādā periodā rēķināts, skat. iepriekšējo punktu. Ieteikums nemainās.

3. Cik saldējumus mēnesī Guntai ir jāpārdod, lai gūtu peļņu 200 eiro?  Pietiekami skaidri pateikts kādā periodā jārēķina.

4. Nav nozīmes iepriekšējiem aprēķiniem, jo atbildi tie nemaina.

Atbildot uz Miks Viesturs Austrums

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Roberts Ulpe

Attiecas, gan, jo, piemēra, pirmais jautājums ir "Aprēķini 500 saldējumu pārdošanas pastāvīgās izmaksas (FC500)!" Tā kā es pieņemu, ka viņa strādā trīs mēnešus katrā mēnesī pa 20 dienām, jo to tā var saprast no uzdevuma, tad man arī ir jāaprēķina FC 500 saldējumiem, kurus viņa pārdeva strādāšanas periodā - 3. mēnešos. Tā kā vienā mēnesī FC ir 200eiro, tad visā pārdošanas periodā tas būs 600eiro, joprasīts ir šajā periodā aprēķināt, kas var būt gan 1, gan 3 mēneši.

"Cik saldējumus mēnesī Guntai ir jāpārdod, lai gūtu peļņu 200 eiro? " Pēc šī jautājuma var saprast, ja rēķina par 3 mēnešiem, ka viņai trīs mēnešos ir jāiegūst peļņa 200 eiro, tāpēc ir jāaprēķina cik saldējumus jāpārdod mēnesī, lai trīs mēnešos peļņa būtu 200 eiro. Tāpēc arī mainās šim jautājumam atbilde, jo es arī pieņemu ka FC ir 600 eiro kopā.

Atbildot uz Roberts Ulpe

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Filips Čapligins

Pilnīgi piekrītu! Tā ir apzināta dalībnieku maldināšana.

Es arī pieņēmu, ka viņa stādāja 3 mēnešus, jo šis fakts ir pieminēts, bet aprēķināmais tirdzniecības periods - nē!

Man pat bija doma, ka viņa īrēja to saldētavu tikai 20 no ≈30 dienām, kuras reāli strādāja mēnesī, savādāk priekš kam to vispār minēt nosacījumos? Tik tiešām jautājums ir uzdots kļūdaini, aicinu organizātorus pārvērtēt iespējamo atbilžu pareizību.

Atbildot uz Filips Čapligins

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Miks Viesturs Austrums
Kā jau teicu, neprecizitāte ir, bet, manuprāt, tā neietekmēja aprēķinus. Ja teikts, ka cena ir mēnesī, tātad īrē uz mēnesi.

Piekristu vēl, ja kāds būtu rēķinājis uz 3 mēnešiem, bet citu veidu, kā kļūdīties šajā uzdevumā, neredzu.

Atbildot uz Miks Viesturs Austrums

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Filips Čapligins

Es tomēr rēķināju uz trim mēnešiem. Un vienīgā pareizā atbilde ir par tiem 200 eiro mēnesī. BET "mēnesī" ir norādīts tikai vienā jautājumā, kur tiek izskatīts speciālgadījums! Nav nekāda pamata uzskatīt, ka šis nosacījuma punkts(mēnesī) šajā atsevišķā jautājumā būtu jāattiecina arī uz pārējiem jautājumiem.

Atbildot uz Filips Čapligins

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Miks Viesturs Austrums

Katru mēnesi vidēji 20 dienas, strādās šajās dienās. Tātad īrē uz vienu mēnesi, kurā ir dotās 20 dienas (par 1. jautājumu). Otro un ceturto joprojām nemaina (tos, kur atbilžu varianti). Kā jau teicu, varētu piekrist, ja rēķinātas 500 saldējumu ražošanas kopējās izmaksas rēķinot uz 3 mēnešiem (FC=600, TC=800, ATC=1,6, peļņa -550), taču citādi problēmu joprojām neredzu.

Atbildot uz Filips Čapligins

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Rinalds Daniels Pikše

Jautājums jau ir par tiem punktiem kur tas nav teikts.

(..) ka katru mēnesi vidēji 20 dienas ir siltas (..) tāpēc strādās šajās dienās   - Šis liek liecināt ka viņa strādās visus trīs mēnešus: 

Aprēķini 500 saldējumu pārdošanas pastāvīgās izmaksas (FC500)! 

Kā mēs varam zināt vai tās ir FC priekš 1,2 vai 3 mēnešiem?

Ja godīgi 1 mēnesim ir visneloģiskāk no visiem variantiem - pēc teksta var nodomāt ka ir visi trīs mēnši( jo viņa strādā vasarā, kas ir 3 mēnešus gara); 2 mēneši varētu būt ja īri prasa par dienām, tātad - 20*3 =60 dienas = 2mēneši. 

Uzksatu ka 4 punktus kas iespējami dabūt šinī sekcijā būtu jāatsakaita no eksāmena.


Atbildot uz Rinalds Daniels Pikše

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Miks Viesturs Austrums
Ja piedāvā izīrēt uz mēnesi, kā es sapratu no uzdevuma, tātad nav versija, ka "šodien nav silta diena, tāpēc Gunta saldētavu neīrēs". Tāpat, ja nav saldētavas, tātad nepārdos saldējumus. Kā jau teicu, es piekrītu, ka viens no aprēķinu variantiem, ir ka 500 saldējumus pārdod 3 mēnešos, tad FC=600, taču citas versijas te neredzu. Iepriekš minēto iemeslu dēļ neredzu arī veidu, kā var noprast, ka FC ir uz 2 mēnešiem. Tāpēc pieļauju, ka ieskaitāmas varētu būt divas atbildes, bet neredzu veidu, kā iegūt citu atbildi.
Atbildot uz Miks Viesturs Austrums

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Rinalds Daniels Pikše

Kā tu to neredzi? Kāds cits iemesls būtu varējis būt tam ka tur ir rakstīts ka viņa strādās tikai 20 dienas no 30? Es nemēģinu apgalvot ka tādai būtu jābūt pareizajai atbildei, es nedrīkstu to spriest, bet tas ir variants kā cilvēki to būtu varējuši pārprast un tapēc ka par 1 mēneša darbību nekas līdz tam brīdim nav ticis minēts, tas izklausās pat racionālāk nekā rēķināt tikai par 1 mēnesi.

Atbildot uz Miks Viesturs Austrums

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Kristers Fišers

Man tas pats jautājums, tas ir skaidrs, ka saldētavu, nevar izīrīt pa dienām, bet uz mēnešiem, līdz ar to fiksētās izmaksas = 200x3, nesaprotu, kāpēc nevarēja vienkārši norādīt, cik ilgā laikā izgatavos tos 500 saldējumus, kā es varu no zila gaisa izraut, ka tas ir vienā mēnesī (FC=200). Tik daudz punktus noņem, tikai tā iemesla dēļ, ka nav precīzi teikums noformulēts.

Atbildot uz Kristers Fišers

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Miks Viesturs Austrums

Tāpēc es iesaku skaitīt divu veidu atbildes - gan tās, kas rēķinātas uz trīs, gan tās - kas uz diviem.

Diskvalificēt tāpēc šo jautājumu arī nebūtu loģiski, jo tie, kas rēķināja uz trīs arī rēķināja pareizi. 

Atbildot uz Rinalds Daniels Pikše

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Filips Čapligins

Tas nebija eksāmens :)

Bet tik tiešām jāatsaikta rezultātus.

Atbildot uz Roberts Ulpe

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Ritums Cepītis

Jā, piekrītu, ka pirmajiem 4 jautājumiem nav viennozīmīgi no teksta saprotams, vai jārēķina 1 vai 3 mēnešiem.

Bez papildinformācijas nav iespējams noteikt, vai tie 500 saldējumi ir vienā vai trijos mēnešos, un tā, kā rakst'tis, ka strādā visu vasaru, tad es pieņēmu, ka loģiskākais variants būtu 3 mēneši, un tā arī rēķināju.

Atbildot uz Roberts Ulpe

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Mārtiņš Danusēvičs

Pastāvīgās izmaksas (pēc definīcijas)nav atkarīgas no laika perioda, tāpat arī no saulaino dienu skaita. Ja saldētavu īrē, tad jāmaksā par visu mēnesi.
Informācijai par 20 saulainām dienām nav nekāda sakara nedz ar pastāvīgām, nedz mainīgām izmaksām.

Ja plāno biznesu, tad jārēķinās, ka uzņēmējs grib gūt peļņu, tātad racionālam uzņēmējam mēnesī ir jāpārdod krietni vairāk nekā 4000 saldējumu. Visu triju mēnešu īres izmaksas nav jāiekļauj pirmā mēneša izmaksās. Jebkurā mēnesī fiksētās izmaksas būs 200. Nav teikts, cik ilgi Gunta tirgos saldējumu, ir teikts, ka viņa "plāno" tirgot vasaras brīvdienās, bet nav teikts, cik garas ir viņas vasaras brīvdienas. Nav teikts, ka viņa ir skolniece, kurai ir trīs mēnešu brīvlaiks, vai nodarbināta persona, kurai ir mēneša atvaļinājums. Līdz ar to fiksētās izmaksas būtu jāskatās no to norādītā periodā - 200 eiro mēnesī.


Atbildot uz Mārtiņš Danusēvičs

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Ritums Cepītis
"Visu triju mēnešu īres izmaksas nav jāiekļauj pirmā mēneša izmaksās."


Jā, bet pēc kā mums būtu jānoprot, ka tie 500 saldējumi ir tieši pirmajā mēnesī, ja tas nav skaidri norādīts uzdevuma tekstā?

Atbildot uz Ritums Cepītis

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Kristers Fišers

Piekrītu, jo tāpat pēc ļoģikas skaidrojumā ir tā, ja to saldējumu ražošana būtu paredzēta 3 mēnešos, tad FC =200 (jo nav atkarīgs no laika), līdz ar to izmaksas 500 saldējumiem ir 400 (200+200), bet kur tad paliek tie 400 euro ( 600-200), gaisā izgaist vai? Kā var nebūt atkarīgs no laika, kur tā nauda paliek? Es saprastu, ja FC nebūtu atkarīgs no Q (saražotā daudzuma).

Atbildot uz Roberts Ulpe

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Mārtiņš Danusēvičs

Pēc konsultācijām starp organizatoriem un LU pasniedzējiem, kas specializējas mikroekonomikā, tika nolemts, ka vērtējot tiks ņems vērā arī tas, ka dalībnieks varēja uztvert pētāmo periodu nevis kā vienu, bet vairākus mēnešus.


Atbildot uz Mārtiņš Danusēvičs

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Kristers Fišers

Paldies, būs izmaiņas punktos, atjauninās vai rādīs tos pašus?

Atbildot uz Kristers Fišers

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Mārtiņš Danusēvičs

Pašreizējie punkti ir provizoriskie. Tiks veikts gala vērtējums, kas tiks izziņots nākamajā nedēļā.

Atbildot uz Mārtiņš Danusēvičs

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Roberts Ulpe

Sveiki vēlreiz. Redzu, ka esat izlabojuši, paldies, bet es vēlējos uzprasīt kāpēc uz jautājumu "Cik saldējumus mēnesī Guntai ir jāpārdod, lai gūtu peļņu 200 eiro? " nav pareizi 2,67 tūkst. gab., ja rēķina uz trīs mēnešiem? Jo man sanāk tā, ka ņemot FC 600eiro un, lai peļņa kopā būtu 200 eiro, tad viņai jāpārdod kopā 8 tūkst. gab., bet tā kā ir prasīts mēnesī, tad es izdalu uz trīs un sanāk 2,6666... 

Atbildot uz Roberts Ulpe

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Kristers Fišers

Tur jau tā lieta, "mēnesī" ir prasīts, līdz ar to FC = 200, nevis FC =600

Atbildot uz Kristers Fišers

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Miks Viesturs Austrums

Viņš domā cik jāsaražo mēnesī, lai pa 3 mēnešiem peļņa būtu 200 eiro. 

Atbildot uz Miks Viesturs Austrums

Atbilde: 28. jautājums

Nosūtīja Kristers Fišers

Sapratu, ko tu domāji.

"Cik saldējumus mēnesī Guntai ir jāpārdod, lai gūtu peļņu 200 eiro?"

Es no sākuma iedomājos, cik jāsaražo, ja tas ir mēneša laiks, nevis 3 mēneši. Tur var pārprast vienkārši.