Uzdod jautājumus par bioloģijas olimpiādi

Gatavošanās olimpiādei

Gatavošanās olimpiādei

by Agnese Kokina -
Number of replies: 0

Padomus, kā gatavoties novada bioloģijas olimpiādei dod ilggadēja olimpiāžu dalībniece Katrīna Daila Neiburga.

"Viena no labākajām metodēm, kā tiešām saprast kā lietas strādā ir skaidrot tās citiem. Vislabāk tam der skolasbiedri- vienmēr atradīsies kāds, kas ar bioloģiju nav uz “tu” un nesaprot. Tā ir lieliska iespēja, ko izmantot un patrenēties pašam- nevar labi paskaidrot citiem to, ko pats nesaproti, un cenšoties vienkāršoti pasniegt tēmas otram, padziļinās izpratne par to, kā īsti viss līmējas kopā.

 

Runājot par grāmatam, Silvija Madera “Bioloģija” visas 3 daļas. Es gan darīju šādi- savācu visas iespējamās grāmatas, ko varēju atrast (tas iekļāva Līgas Sausiņas “Bioloģija vidusskolai” un pāris citas nepopulārās, kas bija skolotājas plauktos), un lasīju pa tēmai no visām reizē, izlaižot to, kas atkārtojas, meklējot daļas, kas ir atšķirīgas un interesantas. Laikietilpīgi? Varbūt, bet ļāva izvairīties no sajūtas, ka kaut kas būs palaists garām.

 

Noderīga prakse, kas bieži ļauj vienglāk saprast, kā darbojas lietas ir shēmu un zīmējumu pārzīmēšana. Pat tad, ja no tā nesanāk mākslasdarbs- galvenais ir ideja.

 

Web resursi ir noderīga lieta, kas pieejama tik vienkārši, ka kauns būtu tos neizmantot. Khan academy ir brīnišķīgi video, lai mācītos lietas. Skaistākais ir tas, ka tos atkārtošanai var uzlikt arī klausīties fonā, darot citas lietas. Reizēm šo to var palīdzēt iemācīties arī ar bio saistīti komiksi. Tad, kad tie nenovērš uzmanību no nopietnām mācībām un neaizsāk prokrastināciju.

 

Ja sanāk tikt uz VBO, silti iesaku patrenēties strādāt ar laboratorijas lietām, cik nu ir tāda iespēja. Mikroskopi varbūt nav visur pieejami, bet, piemēram, skalpeļi un augi parasti ir. Ir daudz patīkamāk, ja laboratorijas darba stresā, nav jāuztraucas arī par to, ka pirmoreiz (vai otroreiz, tas daudz nemaina) mūžā centies trīcošām rokām nogriezt ko superplānu. Ja negadās, ka bioloģijas skolotāja pati piedāvā, ko darīt, vajag vienkārši iet un prasīt. Izlasīt olimpiāžu prasības un izdomāt, kam galīgi neesi gatavs.

 

Bioloģijas saprašana bieži nebalstās tikai un vienīgi uz bioloģiju. Ķīmija, matemātika un reizēm fizika arī noder. It īpaši olimpiādēs, reizēm netieši, lai palīdzētu kaut ko izdomāt, reizēm tieši un konkrēti, piemēram, neapjūkot aprēķinos. Un jebkurā gadījumā palīdz loģiskajai domāšanai, kas ir visa pamatā.

 

Izgulēties. Pašsaprotamais, visurpieminētais fakts, bet tas, ka negribi žāvāties katras 5 minūtes un atlūzt uz tuvākā ērtā priekšmeta, tiešām palīdz koncentrēties uz uzdevumiem.

 

Galvenais mācīties to visu ar domu, ka bio ir forši un zināt lietas ir interesanti. Tad ir lielāka iespēja, ka šī informācija paliks prātā."