10. klase 3. uzd. 11. punkts

10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Viola Ivanova
Atbilžu skaits: 8

Labdien. 11. punktā bijā jāaprēķina, par cik procentiem atšķiras aļģu garumi. 1. aļģes garums man sanāca 55 mm, bet 2. aļģes garums man sanāca 75 mm. Starpība, attiecīgi, ir 36,6%.  Pareiza atbilde ir 44%, sanāk, ka 2. aļģes garums ir 79 mm. Es domāju, ka nav iespējams to noskaidrot precīzi, mēroga lente atrodas pa kreisi no 2. aļģes un "kļūda" 1 cm ietvaros ir iespējama. 

Atbildot uz Viola Ivanova

Atbilde: 10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Uldis Andrejs Kurpnieks
Piekrītu tev, vienīgi no kļūdas daudzuma būtu nedaudz jālabo tas, ka viena iedaļa ir 1 cm = 10 mm un viņa ir attēlā salīdzinoši liela, tāpēc kļūdas daudzums ir +- 5mm, kas tik un tā iekļaujās tavā atbildē, tāpēc es tev piekrītu!
Atbildot uz Uldis Andrejs Kurpnieks

Atbilde: 10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Kate Ozola
Labvakar!
Man ir šī pati problēma, pieņēmu ka 1. aļģe ir 50mm, bet 2. aļģe 80mm. Vai man šis uzdevums tiks ieskaitīts?
Atbildot uz Uldis Andrejs Kurpnieks

Atbilde: 10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Uldis Andrejs Kurpnieks
Un pēc šī secinājuma un Violas Ivanovas secinājumiem esvaru pateikt to, ka mans rezultāts arī ir kļūdu robežās patiess. Man bija 1. aļges garums 53 mm un 2. aļges garums bija 80 mm, tad man ir par aptuveni 50% lielāka aļge, jo no dotā mēroga nevar būt puietiekami liela precizitāte, lai varētu pateikt precīzi nozīmīgu atbildi, kas šajā gadījumā ir 44%.
Atbildot uz Uldis Andrejs Kurpnieks

Atbilde: 10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Maira Cine
Labdien! Man arī noņēma punktu, kur vajadzēja izmērīt aļģes garumu 0. dienā, jo es ierakstīju 50mm, bet pareizā atbilde uzrādās 53mm. Uzskatu, ka ar doto mēroga joslu nevarēja tik precīzi izmērīt un nobīde ir ļoti neliela. Vai man tiks ieskaitīts?
Atbildot uz Viola Ivanova

Atbilde: 10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Artjoms Kalmašņikovs
Es arī piekritu, ka ir iespējama merišanas kļūda dota merogā. Personigi es atzimēju, ka pirmas aļģes garums bija 50 mm, jo nebija iespējami precīzi noteikt. Cienījamie žurija, pievērsiet uzmanību uz šo problēmu.
Atbildot uz Artjoms Kalmašņikovs

Atbilde: 10. klase 3. uzd. 11. punkts

Nosūtīja Jānis Liepiņš
Paldies par komentāriem un izdarītajiem mērījumu piemēriem.
Uzdevumu autori sagaidīja, ka izmantosiet lineālu un mēroga nogriezni lai noskaidrotu aļģu garumus. Piekrītu, ka katra monitora gadījumā mēroga nogrieznis var būt garāks/ īsāks, taču tas pats tad attiektos arī uz aļģi. Tā kā lineāli var savā starpā atšķirties, ieskaitīsim plašāku garuma un proporciju intervālu, proti:
aļģes garums 51,5 +/- 2,5 mm, bet garuma pieaugums 55 +/- 8 % .