Olimpiādes rezultātu apspriešana

11. klase, 9., 16., 17A un 17B jautājumi

11. klase, 9., 16., 17A un 17B jautājumi

by Hugo Seleckis -
Number of replies: 2

9. jautājums:

Atbildes ir D.,E.,F.G, bet burtiskā uzdevuma teksta lasījumā, B. situācija iekļaujas starp pareizajām atbildēm. Kaut gan, kad tās galu atvērs, B. caurule nesūknēs ūdeni no bedres, no tās iztecēs tas ūdens, kas ir caurules daļā no tās gala līdz caurules punktam, kurš atrodas visaugstākāk. Tādēļ B. situācija izpilda uzdevuma nosacījumus, proti, ka no caurules gala tecēs ūdens, kad to atvērs.

16., 17A un 17B jautājums

Uzskatu, ka 3. uzdevuma teksts neizskaidro nosacījumus pietiekami specifiski, un tādēļ 16. un 17. jautājumiem ir iespējamas vairākas atbildes. Lai vispār atbildētu uz šiem jautājumiem, ir jāizdara papildus pieņēmums, kurš nav dots uzdevumā, proti, ka balons nespēj/spēj saspiest gaisu tajā, un tādējādi piegādāt gaisu noteiktā tilpumā un spiedienā. Ja balonam nav šādas funkcijas, tad pareizās atbildes jautājumiem ir dotās --- 1., 995 un a., bet ja balonam ir saspiešanas funkcija, tad atbildes ir 2.(jo ir pieejams gandrīz viss balona gaiss), 10(jo katra ieelpa paņem 10% no visa gaisa balonā) un c.(jo balons var piegādāt jebkāda spiediena gaisu jebkādā tilpumā).

In reply to Hugo Seleckis

Atbilde: 11. klase, 9., 16., 17A un 17B jautājumi

by Jānis Cīmurs -
9. jautājums:
To, kurā virzienā tecēs ūdens ir atkarīgs no spiediena uz pretējām šķidruma virsmām: uz ūdens virsmu bedrē un uz caurules galu, kas atrodas ārpus bedres. Tāpēc pareizā atbilde ir arī C.
Lai ūdens no caurules varētu iztecēt dažādos virzienos, ūdenim ir jāsadalās divās daļās starp kurām atrodas kāda gāze. Tas iespējams, ja
1) Caurulē atrodas gaiss (kas neatbilst jautājuma nosacījumiem)
2) Ūdens iztvaiko (tas iespējams, ja bedres dziļums ir ļoti liels, kas apskatīts jautājumos13. un 14.)
3) Gaiss tiek garām ūdenim (kas neatbilst uzdevuma nosacījumiem)
Rezultātā ūdens caurulē var iekļūt tikai aizspiežot ūdeni uz pretējo pusi.

Par 16. uzdevumu piekrītu, ka nav precizēta balona uzbūve, kas var ietekmēt rezultātu.
Olimpiādes žūrija izskatīs šo jautājumu un pieņems lēmumu par atbilstošā punkta vērtēšanu.

Par 17. uzdevumu:
Tilpums, spiediens un temperatūra viennozīmīgi definē gāzes daudzumu (molos).
A) No dotajiem ir zināms gāzes daudzums balonā un gāzes daudzums vienā ieelpā, no kā var izrēķināt kopējo ieelpu skaitu. Tas, ka balons spēj iztērēt visu gāzi dos novirzi tikai par 0.5% un rezultāts joprojām būs 5% kļūdu intervālā.
B) Mainot dziļumu no augstāk minētajiem pēc uzdevuma nosacījumiem pieaug tikai spiediens ieelpai. Tāpēc lineāri pieaug vienas ieelpas laikā ieelpotais gāzes daudzums (molos) un ieelpu skaits tāpēc ir apgriezti proporcionāls dziļumam. Izmainot balona konstrukciju, mēs nekādi nevaram iegūt ievērojamu daudzumu papildus gāzes, ko ieelpot (neskaitot iepriekš izrēķinātos 0.5%).

Es sapratu, ka saspiešanas funkcija balonā ļauj saspiest balonā esošo gaisu, tādā veidā ļaujot iztērēt visu balonā esošo gāzi.
In reply to Hugo Seleckis

Atbilde: 11. klase, 9., 16., 17A un 17B jautājumi

by Jānis Cīmurs -
Žūrijas lēmums ir
9. jautājumā:  nemainīt vērtējumu
16. jautājumā: ieskaitīt arī atbildi "jā"
17. jautājumā: nemainīt vērtējumu