Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Nosūtīja Dzēst lietotāju
Atbilžu skaits: 5

Kādas ķīmijas olimpiādē ir pieļaujamās izrēķināto vērtību kļūdas? - Ir kaut kāds līdzīgs kritērijs kā fizikā, ka atbildei jāiekļaujas 5% robežās, vai arī ir pavisam citi kritēriji? 

Atbildot uz Dzēst lietotāju

Atbilde: Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Nosūtīja Artūrs Miķelis

Man liekas ,ka absolūtā kļūda nevarēja pārsniegt 1%, vismaz mums tā mācīja ,jo mācos tieši par analītiskās ķīmijas tehniķi.....

Atbildot uz Artūrs Miķelis

Atbilde: Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Nosūtīja Agris Bērziņš

Gluži analītiskās ķīmijas priekšrakstus šādos uzdevumos neievērojam. Tas vairāk attiecas uz pašu darba precizitāti praktiski darbojoties laboratorijā, ne sagaidāmo precizitāti šādu uzdevumu atbildēs.

Atbildot uz Dzēst lietotāju

Atbilde: Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Nosūtīja Agris Bērziņš

Kopumā skaidrs, ka aprēķinos ieskaitāma arī novirze, kas rodas starprezultātu noapaļošanas vai, piem., molmasas vai fizikālo konstanšu ar mazāku/lielāku zīmīgo ciparu izmantošanas rezultātā.

Mūsu nostāja gan ne vienmēr ir ievērot šo 5% intervālu, jo, piem., ja jāaprēķina elementa atommasa, tad ±5% mums kā pareizo atbildi dos visu no vanādija līdz niķelim, kas ir absurdi.

Parasti tomēr vismaz 11. un 12. klases uzdevumos ieksaitāmais drošības intervāls "tiecās" uz šiem 5%.

Ja ir aizdomas par pārāk šauru intervālu ieskaitāmajām atbildēm kādā konkrētā jautājumā, droši informējiet, izskatīsim to.

Atbildot uz Agris Bērziņš

Atbilde: Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Nosūtīja Dzēst lietotāju

Labdien, 

Pašai grūti spriest, vai man pienāktos punkti par 12.klases 10.jautājumu, jo no vienas puses 12.klases skolēnam vajadzētu prast bez kļūdām ievadīt skaitļus kalkulatorā, bet no otras puses - tam nav saistības ar manu prasmi aprēķināt dažādas koncentrācijas.

Uzdevuma pirmajā punktā esmu ieguvusi mazliet kļūdainu rezultātu (kurš tomēr ietilpst 5% robežās), nepareizi ievadot kāda skaitļa ciparu kalkulatorā, jo darbības veicu tādas pašas kā rādītas atrisinājumā. 

Pārējos punktos esmu rīkojusies precīzi tāpat kā uzrādītajā risinājumā. Mana kļūda ir saglabājusies tikai no pirmā punkta. (Jāpiebilst tikai, ka 3.punktā  MNaCl izmantoju 58, 443 g/mol, atbildēs izmantots 58,44 g/mol.)

Domājot par šo un noteikti daudziem citiem līdzīgiem gadījumiem, vai, uz priekšu veidojot nākamās olimpiādes, nav iespējams šādiem uzdevumiem katru nākamo atbildi izteikt, izmantojot iepriekšējos punktos aprēķinātās vērtības?

Pielikums 20180210_093102.jpg
Atbildot uz Dzēst lietotāju

Atbilde: Pieļaujamās kļūdas rēķināmiem uzdevumiem

Nosūtīja Agris Bērziņš

Šai reizē tavām atbildēm tiešām bija svarīgi ielikt tieši 5% pieļaujamo novirzi, jo uz "izjūtu" liktās (kas bija ap 4-4,5%) bija tieši tik daudz, lai Tavas atbildes neiekļautos.

Par: "Domājot par šo un noteikti daudziem citiem līdzīgiem gadījumiem, vai, uz priekšu veidojot nākamās olimpiādes, nav iespējams šādiem uzdevumiem katru nākamo atbildi izteikt, izmantojot iepriekšējos punktos aprēķinātās vērtības?"

Lai gan ideoloģiski tā izklausās korekta doma, 1) olimpiādēs šāda pieeja nav pārāk populāra; 2) šobrīd nezinu, kā to tehniski realizēt, un neesmu drošs, ka tehniski skolas.lu.lv tas ir iespējams (lai gan šeit varu maldīties).