Šeit tiek apspriesti novada posma 10. klases uzdevumi.
4.3 uzdevumā nebija konkretizēts par kādu pieagumu tiek runāts ( var saprast divējādi - procentuālais pieagums vai skaitliskais pieagums ), tāpēc rodās bažas par jautājuma pareizību
Jā, es arī atbildēju tāpat. Gan procentuālais, gan skaitliskais pieaugums Tuvajos Austrumos ir lielāks
Jā, es arī tā atbildēju. Man liekas, ka procentuālais pieaugums ir svarīgāks pieaugumu salidzinājumā
Man bij tieši šī pati atbilde
Paldies par komentāru, saslimstības jautājumu atbildēsim līdz pirmdienai.
Apspriežoties, žūrijas komisija konstatēja, ka uzdevumā bija pieļauta kļūda un saslimstība bija uztverta kā saslimušo absolūtais skaits, kas nav pareizi. Par saslimstību uzskatāma tikai saslimušo daļa no populācijas, un šajā jautājumā pareizā atbilde ir Tuvajos Austrumos.
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Labdien!
Pirmajā uzdevumā par hormoniem ir rakstīts, ka hipotalāms ražo antidiurērisko hormonu, bet tā nav patiesība, jo hipotalāms ražo tikai tādus hormonus, kas pastiprina vai pavājina epifīzes darbību,tātad pareizā atbilde ir neviens nominētajiem.
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Hipotolāms ražo ADH, bet tas tiek tālāk sūtīts uz hipofīzi, kas to atbrīvo asinīs, tādēļ ieskaitīsim gan "neviens" gan "ADH"
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Lūdzu, pārskatīt 8. jautājuma pareizās atbildes, jo to aprēķināšanas laikā varēja rasties nolasījuma kļūdas, kuras ietekmēja galējo rezultātu, kā piemēram uz jautājumu "cik dafnijām no kontroles grupas tika novērota grūtniecība", es atbildēju, ka 150 dafnijām, bet pareizā atbilde bija 154, kā arī tas pats attiecas uz nākamo jautājumu, kurā es atbildi sniedzu - 40 dafnijas.
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Nolasot vajag pielikt kādu taisnu lietu pie ekrāna, katram tika izsniegta papīra lapa. Tad var skaidri nolasīt, ka grūtniecība novērojama 75% dafniju jeb 154 pēc noapaļošanas
Tāpat skaidri nolasāms, ka izdzīvoja 90% dafniju, kas ir 39 dafnijas, ja mēs noapaļojam.
Sveiki visiem,
Gustava ieteiktā metode tiešaām ir ērta un vienkārša.
Bet tā kā nolasīšanā no ekrāna varēja rasties kļūdas, mēs esam paplašinājuši atbildes intervālu
Tagad esam pieļāvuši atbildes, kas satur nelielas atkāpes no iepriekš uzdevumu autoru ietieteiktā, jo tiešām, var rasties nelielas nolasījuma kļūdas, kas noved pie atšķirīgiem rezultātiem.
Manuprāt būtu jāizskata 10 uzdevums. Šādas ekoloģisko aspektu piramīdas es redzēju pirmo reizi un nedomāju ka es esmu vienīgā. Šādas shēmas pamatskolā un desmitajā klasē netiek apskatītas pat papildmateriālos.
Piramīdas ietilpst 10.klases vielā.
Šeit saite no uzdevumi.lv versijas par piramīdām - http://www.uzdevumi.lv/p/biologija/10-klase/organismi-un-to-dzives-vide-11313/re-a74c6943-c6b8-4b29-a1c5-ae537ce49849
Šis ir bioloģijas olimpiādes nolikums un piebildīšu ka kritēriji kas atzīmēti ar zvaigznīti ir paredzēti valsts olimpiādei un nevis novada.
Pie barošanas piramīdām nav zvaigznītes. Viss korekti
Manuprāt, ir jāizskata 4. jautājuma 2. atbilde, jo prasīts ir noteikt "Cik reižu biežāk Klusā okeāna rietumu reģionā dzīvojošām sievietēm kā nāves cēloni konstatēja paaugstinātu cukura koncentrāciju asinīs nekā tajā pašā reģionā dzīvojošiem vīriešiem 2012. gadā?". Sievietēm ir 9%, bet vīriešiem 7%, nevis 6% un 8%, kā rakstīts skaidrojumā. Tātad atbilde sanāk 1,3 (9:7=1,285, noapaļojot 1,3,kas neatbilst nevienam atbilžu variantam).
Vēl es uzskatu, ka jāpārskata ir 20. jautājuma B un D (2. un 4.) atbildes, jo attēlā par apgalvojumu:
B ir teikts:Lapu vai izaugumu krāsojums-tumši brūns, melns(Pareizā atbilde augļu koku bakteriālās iedegas).Kaut gan tekstā par bakteriālajā iedegām minēts ir tikai par brūnu krāsu.Tātad, spriežot pēc teksta, pareizai atbildei būtu jābūt Kālija deficiīts, jo par šo slimību tekstā ir minēts: Ar laiku dzeltenās vietas nobrūnē, dažiem augiem pat nomelnē..., un jo attēlā pie B piemērā nav minēts par dzeltenu krāsu, bet teksta nav minēts par melnu krāsu. D ir teikts:Lapu vai izaugumu krāsojums- dzeltens, brūns(Pareizā atbilde Kālija deficīts). Kaut gan tekstā par kālija deficītu ir minēts par dzeltenu, brūnu un melnu krāsu. Tātad, secinot, tekstā un attēlā minētais krāsu maiņu daudzums atšķirās, tāpēc uzdevumu var uzskatīt par nepilnīgu.
20. uzdevumā jāaplūko arī citi apstākļi, piemēram, B tiek ietekmēti arī zari, kas ir minēts pie bakteriālās iedegas, bet nav pie kālija deficīta.
Paldies par komentāru.
Uzdevumu autori saka lūk ko:
Jūsu sistēma mani pievīla šogad. Kad taisījos nodot savu darbu, pārbaudīju vai viss ir pabeigts skatoties uz pārvietošanās testā logu (kalendārveidīgais logs), kur visi uzdevumi man bija atzīmēti kā pabeigti. Kad nospiedu iesniegt un izleca vēl viens logs ar uzdevumu sarakstu, arī tur visi uzdevumi parādījās kā pabeigt un es beidzot līdz galam iesniedzu savu darbu. Tagad ieejot savā darba pārskatā, secinu, ka man tomēr ir bijuši neizpildīti 3 !!!! uzdevumi. Esmu ļoti sašutusi. Es paļāvos uz to, ka tur uzrādītos visi mani nepabeigtie uzdevumi un ka man nebūs pašai jāiet visām lapām cauri olimpiādes beigās, kad manas smadzenes jau tā vairs knapi funkcionē pēc lielās slodzes. Es nezinu, kas notika ar jūsu sistēmu, bet lūdzu salabojiet šo problēmu līdz nākošajam gadam. Paldies !
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Velējos iebilst par 5.jautājuma 2.situācijas aprakstu, kurā tiek teikts, ka luteotropais hormons (prolaktīns) ir tas, kura ietekmē sievietei grūtniecības laikā palielinās krūšu izmērs, taču, cik es esmu lasījusi, ka par grūtniecības hormonu tiek uzskatīts progesterons, kurš atbilžu variantos netika dots. Pat 12. klases grāmatā tabulā par hormonu iedalījumu nav minēts šis hormons. Es neapstrīdu, ka luteotropais hormons nav pareizā atbilde, jo pēc olimpiādes, palasot par šī hormona iedarbību, sapratu, ka tas attiecas uz iepriekšminēto situācijas aprakstu, bet domāju, ka arī progesterons jeb neviens no minētajiem ir pareizā atbilde.
Manuprāt, būtu jāizslēdz 12. jautājuma pēdējo jautājumu, jo jēdzienu "Sukcesija" 10. klasē neapgūst pirmajā ceturksnī, kā arī olimpiādes nolikumā nav minēta šī tēma.
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Attiecībā par prolaktīna jautājumu jāsaka, ka iespējams, mācību grāmata tas nav minēts, taču uzskatām, ka pēc situācijas apraksta un pēc hormona nosaukuma būtu noprotams kādu funkciju tas veic. Pro - laktīns - laktāciju stmulējošs, praktiski tas nozīmē arī krūšu dziedzeru palielināšanos.
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Manuprāt, būtu jāpārskata 3. jautājuma 2. apgalvojumu, kurā teikts, ka dzīvesveida izmaiņas nav vienīgais iemesls cukura diabēta saslimstības gadījumu pieaugšanai. Cukura diabēta saslimstībai ir vairāki iemesli, piemēram, iedzimtība, aizkuņģa dziedzera nepilnīga darbība, taču galvenais iemesls tieši slimības gadījumu pieaugšanai ir dzīvesveida izmaiņas, kuru skaitā ietilpst,piemēram, nesabalansēts uzturs, jo, ja salīdzina slimības sastopamību ar 20.gs sākumu, tad tās procentuālais pieaugums ir pieaudzis tieši dzīvesveida izmaiņu dēļ.
Atbilde: 10. klases uzdevumu apspriešana
Uzdevuma ievadtekstā jums ir dota informācija, ka diabēta attīstībā ir nozīme arī iedzimtībai.
Jāņem vērā, ka pašlaik diabēts tiek laicīgi diagnosticēts un ir pieejama tā simptomu ārstēšana, attālinot nāves iespēju, attiecīgi iedzimtības faktori, kas veicina diabēta attīstību, arī tiek nodoti nākošajām paaudzēm.
Manuprāt, vajadzētu apskatīt vēl dažus uzdevumus. Pēc manām domām, 8.uzdevuma 1.punktā nebija korekti sastādīts jautājums. Uzdevumā par pareizo atbildi tika atzīmēts mikropērlīšu skaits, ko paturēja sevī visas ēdamgliemenes, jo zem 3.attēla bija rakstīts, ka ” Ēdamgliemenes sagatavotas, tās 1 h izturot 400 ml tīra jūras ūdens, kam pievienoti 50 μl 0.5 μm mikropērlīšu (411 miljoni mikropērlīšu)” , un, lai iegūtu 58 miljonus, vajadzēja ņemt tieši skaitli 411 miljoni. Taču paša uzdevuma jautājums bija ”Cik miljonus mikropērlīšu organismā paturēja katra ēdamgliemene?”
Arī 11. Uzdevuma 4.jautājums skanēja “Kurš ir sākotnējais enerģijas avots visās sauszemes ekosistēmās?” Pareiza atbilde bija Saules enerģija. Taču bārošanās ķēdes sākas ar producentiem. Un,piemēram,siltumnīcās sākotnējais enerģijas avots nebūs Saules enerģija.
Man arī liekas, ka vajadzētu pievērsties 14.uzdevuma 3. Jautājumam, kas skanēja kā “Sarecina piena olbaltumviela “. Pareiza atbilde bija himozīns. Taču dažādos avotos bija rakstīts, ka OBV denaturāciju izraisa temperatūra,kā arī pH līmeņa maiņa, ko var ietekmēt arī HCl. Tāpēc būtu labi, ja jūs velreiz apskatītu šos olimpiādes jautājumus.
Atbildot uz jūsu trim komentāriem, jāsaka, ka:
8. uzdevuma 1. punkts tiešām ir nekorekti sastādīts; uzdevuma veidotāji bija domājuši, ka 1 gliemene nevis vairākas atrodas 400 ml ūdens, attiecīgi pareizā atbilde ir 58 milj pērlīšu. Tā kā pašreiz uzdevumā nav minēts cik tieši gliemeņu bija tankā ar pērlītēm, tad ieskaitīta tiks jebkura abilde no 1-58.
Saule ir sākotnējais enerģijas avots sauszemes producentiem. Šajā jautājumā izmaiņas ieviestas netiks. Siltumnīcas nav uzkatāmas par tipiskiem sauszemes ekosistēmu piemēriem.
14.uzdevuma 3. Jautājumā tiks ieskaitīta atbilde arī "HCl" .