Programmēšanas vide jebkuram skolēnam – Scratch jeb datorprogrammēšanas pamati dažās stundās. E-grāmata, autors: Imants Gorbāns

Scratch ir vienkārša programmēšanas valoda un vide, arī multimediju radīšanas rīks, ko var izmantot, lai iepazītos ar programmēšanu. Scratch ir noderīga kā vidusskolēniem, tā pamatskolēniem, to var lietot dažādos sarežģītības līmeņos – no pirmo klašu skolēna līdz pirmo kursu studentiem. Šīs Scratch pamācība ir rakstītas ar mērķi piedāvāt vienkāršu un viegli patstāvīgi īsā laikā (dažās stundās) apgūstamu rīku skolēniem, kuriem skolā nav bijusi programmēšana, vai tā apgūta niecīgā apjomā. Tas varētu palīdzēt pašiem saprast, vai jums programmēšanas abstraktā domāšana interesē un padodas, vai ir pamatota vēlme studēt programmēšanu Latvijas Universitātes Datorikas fakultātē vai citur. Tāpat šīs instrukcijas var būt noderīgas kā topošajiem tā jau strādājošiem informātikas skolotājiem, gatavojoties programmēšanas stundām, kurās radīt atraktīvu dažādību valodas Pascal utml. matemātiskajam skaistumam, pielietojumu šaurumam un vizuālajai garlaicībai.

2. Tehnoloģiskais ievads Scratch

Scrath pamatus var apgūt dažās stundās, piemēram, 4, tā ka to var izdarīt pat pāris nedēļās starp izlaidumu un pieteikšanos studijām, lai izvēle būtu jēgpilnāka. Šis konspekts palīdzēs jums to izdarīt. Aktuālā versija ir Scratch 2.0. Scratch lielo popularitāti un perspektīvu nosaka: a) tā ir jauna, izstrādātāju un lietotāju kopienas atbalstīta valoda, b) tas ir aktīvs projekts, c) Scratch ir lietojams (var programmēt) kā interneta pārlūkprogrammā, tā var lejupielādēt un instalēt uz Microsoft Windows, Linux un Mac datoriem un planšetēm, d) tā nav resursprasīga, līdz ar to izmantojama uz jebkura, arī 6 un vairāk gadus veca, skolas vai mājas datora (darbstacijas).

Nesaistes versijas instalēšanai datorā 2014. gada maijā ir pieejama Scratch 2.0 beta versija un Scratch 1.4 stabilā versija, tās var iegūt par brīvu un lietot bez reģistrēšanās Scratch tīmekļa vietnē. Datorā var būt instalētas abas versijas vienlaicīgi, jo tās tehnoloģiskajos pamatos ir pilnīgi atšķirīgas. Savukārt, tiešsaistes versijas lietošanai interneta pārlūkprogrammā ir pieejama stabilā versija Scratch 2.0 (jeb Scratch 2).