57. jautājums

Atbilde: 57. jautājums

by Artis Lipša -
Number of replies: 0
Labdien! Jūsu atbildei nevaru piekrist šādu apsvērumu dēļ.
Jūsu norādītajam -" [..] lēmums pārsūdzība ir administratīva rakstura, un Latvijas Republikā šīs funkcijas veic administratīvās tiesas: Administratīvās rajonu tiesas, administratīvā apgabaltiesa un pēdējā instancē Augstākās tiesas administratīvo lietu departaments" nepiekrītu, jo tas neatbilst normatīvajam regulējumam.
1.Administratīvajās tiesās (pirmā instance Administratīvā rajona tiesa) var pārsūdzēt tikai administratīvos aktus.
Vēršu uzmanību, ka lēmums, kas pieņemts lietvedībā administratīvā pārkāpuma lietā policijā nav uzskatāms par administratīvo aktu. Papildus informācija lasāma šajā saitē - https://lvportals.lv/skaidrojumi/309220-lemums-administrativa-parkapuma-lieta-nav-administrativs-akts-2019.
Administativo aktu parsūdziba notiek Administrativā procesa likuma kārtībā, to izskata administrativā tiesa, bet administrativo sodu parsūdzēšana (kā norādīts jautājumā - Gadījumā, kad autovadītājs nepiekrīt Valsts policijas lēmumam par negadījuma izraisīšanu) notiek saskaņā ar Administrativās atbildibas likumu un to izskata vispārējās jurisdikcijas tiesa - pilsētas (rajona) tiesa.
Jūs norādiet, ka "tālākai pārsūdzēšanai jānotiek augstākā iestādē 10 darbadienu laikā", tomēr Administratīvās atbildības likuma 166.panta pirmajā daļā noteikts, ka (1) Administratīvā pārkāpuma lietā pieņemto lēmumu var pārsūdzēt augstākai amatpersonai [..], savukārt šī panta 2.daļa nosaka, ka ja augstākas amatpersonas nav, lēmumu var pārsūdzēt rajona (pilsētas) tiesā fiziskā persona atbilstoši deklarētajai dzīvesvietai, [..].
2.Vēršu uzmanību, ka administratīvā pārkāpuma lietvedība un administratīvā procesa lietvedība ir divi dažādi procesi, kurus reglamentē dažādi tiesību akti. Proti, administratīvo pārkāpumu lietvedību regulē Administratīvās atbildības likums (no 2020. gada 1. janvāra) , savukārt administratīvā procesa lietvedību nosaka Administratīvā procesa likums. Lēmumus par administratīvā soda uzlikšanu neuzskata par administratīvajiem aktiem kopš 2013. gada 1. janvāra. Šādas lietas tiek uzskatītas un likumā noteiktajam atbilst administratīvām pārkāpuma lietām (izskata vispārējās jurisdikacijas tiesas ) nevis administratīvajam lietām (izskata administratīvas tiesas).
No minētā secināms, ka gan jautājumā, gan Jūsu atbildē ietvertais nav uzskatāms par administratīvo aktu, tāpēc pārsūdzams vispārējās jurisdikcijas tiesā, t.i., rajona (pilsētas) tiesā.
Likuma Par tiesu varu 7.pants Tiesas spriešana administratīvajās lietās
(1) Administratīvajās lietās tiesa veic kontroli pār izpildvaras darbību, kas attiecas uz konkrētu publiski tiesisku attiecību (administratīvā akta vai iestādes faktiskās rīcības) tiesiskumu un pamatotību, kā arī noskaidro personas publiski tiesiskos pienākumus vai tiesības.
(2) Administratīvo pārkāpumu lietās tiesu spriež tiesa, izskatot un izlemjot tiesas sēdēs lietas par personu administratīvajiem pārkāpumiem.

Kā jau norādīju augstāk saskaņā ar Likuma Par tiesu varu 7.panta pirmo daļu ar sūdzību griezīsies Administratīvajā rajona tiesā, savukārt otro daļu - par administratīvo pārkāpuma lietu) (kā tas ir mūsu gadījumā) - vispārējās jurisdikcijas rajona (pilsētas) tiesā.
Administratīvajai tiesai un vispārējās jurisdikcijas - pilsētas (rajona) tiesai ir dažādas funkcijas un izskatāmie jautājumi.
Jūsu norādītais, ka "Latvijas Republikā šīs funkcijas veic administratīvās tiesas: Administratīvās rajonu tiesas, administratīvā apgabaltiesa un pēdējā instancē Augstākās tiesas administratīvo lietu departaments""saistībā ar uzdoto jautājumu nav korekts, ņemot vērā manus ausgtāk noradītos apsvērumus un argumentus.
Lūdzu pārskatīt vēlreiz manu atbildes pamatojumu. Paldies