Programmēšanas vide jebkuram skolēnam – Scratch jeb datorprogrammēšanas pamati dažās stundās. E-grāmata, autors: Imants Gorbāns

Scratch ir vienkārša programmēšanas valoda un vide, arī multimediju radīšanas rīks, ko var izmantot, lai iepazītos ar programmēšanu. Scratch ir noderīga kā vidusskolēniem, tā pamatskolēniem, to var lietot dažādos sarežģītības līmeņos – no pirmo klašu skolēna līdz pirmo kursu studentiem. Šīs Scratch pamācība ir rakstītas ar mērķi piedāvāt vienkāršu un viegli patstāvīgi īsā laikā (dažās stundās) apgūstamu rīku skolēniem, kuriem skolā nav bijusi programmēšana, vai tā apgūta niecīgā apjomā. Tas varētu palīdzēt pašiem saprast, vai jums programmēšanas abstraktā domāšana interesē un padodas, vai ir pamatota vēlme studēt programmēšanu Latvijas Universitātes Datorikas fakultātē vai citur. Tāpat šīs instrukcijas var būt noderīgas kā topošajiem tā jau strādājošiem informātikas skolotājiem, gatavojoties programmēšanas stundām, kurās radīt atraktīvu dažādību valodas Pascal utml. matemātiskajam skaistumam, pielietojumu šaurumam un vizuālajai garlaicībai.

3. Sākam darbu ar Scratch

  3.1. Scratch vide

Scratch 2 logs uz Windows 8.1 dots 7. attēlā. Nav nozīmes, kuru Scratch lietošanas veidu un operētājsistēmu vai pārlūkprogrammu jūs izvēlaties, galvenais, ka varam sākt apgūt šo brīnišķīgo apmācošo un izklaidējošo programmēšanu. Scratch 2 augšejā kreisajā stūrī ir skatuve jeb rezultāta, darbību pamēģināšanas laukums (480 x 360 punkti liels), kurā var redzēt konkrētā programmas soļa izpildi (Scratch 1.4 izkārtojums ir mazāk ērts - tas ir augšējais labais stūris).

Vidējā slejā tās augšējā daļā ir cilnes: skripti,  kostīmi (izskati), skaņas. Cilnē "Scripts" ir  8 vai 10 (atkarībā no versijas) bloku grupas, katra savas krāsas: kustības, izskati, skaņas, zīmuļi, dati, notikumi, vadība, novērošana (sensori), operatori, pārējie bloki. Katra programmas komanda (bloks) ir izmēģināma (ar dažādiem nosacījumiem un parametriem), ja izpilda dubultklikšķi uz tās. Katra komandu grupa ir savā bloku krāsā, piemēram, komandas, kas regulē skaņu, ir violetā krāsā (skat. 7. attēlu).

7. att. Scratch 2 programmas logs uz Windows 8.1 ar paskaidrojumiem.

7. att. Scratch 2 programmas logs uz Windows 8.1 ar paskaidrojumiem.

Komandu var vilkt pa labi uz skriptu/ programmas apgabalu un padarīt par daļu no programmas scenārija, kas darbina izvēlēto gariņu (sprite). Vistālāk pa labi Scratch 2 ir izslīdošā josla ar palīdzības aprakstiem. Izveidotos projektus Scratch glabā Flash formātā un līdz ar to tos var izmantot visur, kur ir Flash Player (iPhone un iPad tā noklusēti nav). Internetā var atrast pamācības, kā projektu, piemēram, nelielu spēlīti, pārveidot par Windows exe failu vai vienkārši iekļaut (embedding) kāda bloga vai mājaslapas <iframe> tegā.

Scratch ir jaudīgas daudzplūsmu multimediju veidošanas iespējas, bet klasiskā programmēšana ir tikai pamatiespēju robežās (tomēr ir iespējams darbs ar viendimensijas masīviem, simbolu virknēm, zarošanos, cikliem, peldoša punkta skaitļiem utt.). Scratch var pievienot paplašinājumus darbam ar failu I/O, mazliet var sadarboties ar citām programmām (tas eksperimentāli), ir paplašinājumi sadarbībai ar Lego Mindstorms un Arduino mikrokontrolieriem. Scratch izmanto pasaulē vadošas izglītības iestādes, tas atrodas straujā attīstības procesā un ar katru gadu kļūst vēl labāks.