Programmēšanas vide jebkuram skolēnam – Scratch jeb datorprogrammēšanas pamati dažās stundās. E-grāmata, autors: Imants Gorbāns

Scratch ir vienkārša programmēšanas valoda un vide, arī multimediju radīšanas rīks, ko var izmantot, lai iepazītos ar programmēšanu. Scratch ir noderīga kā vidusskolēniem, tā pamatskolēniem, to var lietot dažādos sarežģītības līmeņos – no pirmo klašu skolēna līdz pirmo kursu studentiem. Šīs Scratch pamācība ir rakstītas ar mērķi piedāvāt vienkāršu un viegli patstāvīgi īsā laikā (dažās stundās) apgūstamu rīku skolēniem, kuriem skolā nav bijusi programmēšana, vai tā apgūta niecīgā apjomā. Tas varētu palīdzēt pašiem saprast, vai jums programmēšanas abstraktā domāšana interesē un padodas, vai ir pamatota vēlme studēt programmēšanu Latvijas Universitātes Datorikas fakultātē vai citur. Tāpat šīs instrukcijas var būt noderīgas kā topošajiem tā jau strādājošiem informātikas skolotājiem, gatavojoties programmēšanas stundām, kurās radīt atraktīvu dažādību valodas Pascal utml. matemātiskajam skaistumam, pielietojumu šaurumam un vizuālajai garlaicībai.

3. Sākam darbu ar Scratch

Šajā nodaļā aplūkosim šadas tēmas:

3.1. Scratch vide,
3.2. Scratch 2 valodas un vides īss apskats ar piemēru,
3.3. Iesāktās programmiņas pilnveidošana,
3.4. Darba pabeigšana un nākamās aktivitātes.

Nodaļas izpētes gaitā jūs izveidosiet savu pirmo Scratch programmiņu.

Ja kādu no šajā konspektā dotajiem attēliem vēlaties aplūkot lielākā izmērā, varat izmantot interneta pārlūkprogrammas "Skats/ Tālummainīt" (View/ Zoom) rīku, vai lejupielādet attēlu un skatīt to atsevišķi (attēlu fiziskais izmērs ir aptuveni divas reizes lielāks ne kā šajā e-grāmatā).