Spēļu veidošana Scratch

2. Dance your way to stardom - WEBCAM REQUIRED remix4

Aplūkosim sīkāk 2. tēmā doto spēli "Dance your way to stardom - WEBCAM REQUIRED remix4", kurā atraktīvi tiek izmantota Scratch spēja detektēt tīmekļa kamerā redzamo objektu kustības. Spēles URL: http://scratch.mit.edu/projects/24340268/.
 

Kā jau pirmajā konspektā bija teikts, Scratch ir vienkārša programmēšanas valoda un vide, arī multimediju radīšanas rīks, ko var izmantot, lai iepazītos ar programmēšanu. Scratch ir noderīga kā vidusskolēniem, tā pamatskolēniem, to var lietot dažādos sarežģītības līmeņos - no pirmo klašu skolēna līdz pirmā kursa studentiem kā pirmie soļi programmēšanā.
 
Ja vēlaties izmantot atraktīvās mikrofona un tīmekļa kameras programmēšanas iespējas, izmantojiet jaunāko versiju - Scratch 2.0. Ja Scratch 2.0 programmēšanas rīku izmantojat interneta pārlūkprogrammā, tai ir jābūt ne vecākas versijas kā Chrome 7, Firefox 4, Internet Explorer 7 ar Adobe Flash Player 10.2 vai jaunāku. Ja pats Scratch programmēšanas rīks vairumā gadījumu darbosies arī ar dažiem alternatīviem, "vieglākiem” Flash pārlūkprogrammas spraudņiem, tad darbam ar mikrofonu un tīmekļa kameru gan ir nepieciešams pats Adobe Flash Player tā jaunākajā versijā (vismaz 10.2). Pirms sāciet šajā konspekta sadaļā aprakstītos darbus, pārliecinieties, ka datora mikrofons un tīmekļa kamera ir darboties spējīgi, ieslēdzami; to darbību var pārbaudīt, piemēram, ar populāro programmu Skype (ieteikums vairākās programmās vienlaicīgi mikrofonu un kameru neizmantot). Ja uz Windows 7/8/8.1 ir problēmas ar šīm multimediju ierīcēm, risinājums meklējams Control Panel tādās sadaļās kā Sound, Device Manager (Sound, video and game controllers, Imaging devices) vai Devices and Printers; kā arī dažos gadījumos antivīrusa vai ugunsmūra programmatūra var neļaut pārlūkprogrammai un tās Flash spraudnim strādāt ar mikrofonu un kameru, tad šīs atļaujas ir jādod (Allow). Scratch 2.0 ir veidots ekrāna izšķirtspējai vismaz 1024 x 768, bet šis pēdējais ir tikai ieteicamais noteikums.

 

Šai spēlei ir 3 gariņi un kā 4. ir skatuves fons, skat. 7. att.

 

Gariņi

7. att. Dejošanas spēles gariņi.


Programmēšanas skaistums ir arī tajā, ka vienu un to pašu uzdevumu var realizēt dažādi. Sākotnējā spēles versijā no autora CrazyNimbus (http://scratch.mit.edu/projects/10742434/) 1. gariņa "Sprite1" kods bija kā dots 8. att. Bet ar laiku, pēc Flash atjauninājumiem šis kods ar dažām tīmekļa kamerām sāka nestrādāt pareizi- kustību detektēšanas skaitliskais rezultāts netika nodots programmai, līdz ar to nācās meklēt citus risinājumus, šobrīd labi strādājošais "Sprite1" kods dots 9. att. Jaunajā variantā nav 5 atsevišķas kustību detektora signāla gaidīšanas līnijas, bet tas realizēts ar secīgu pārbaudi, kas ievietote if-else tipa zarošanās operatoros un viss kopā- ciklā.


Vecais kods

8. att. Spēles 1. gariņa viens no koda variantiem.

 

Jaunais kods

9.a att. 1. gariņa koda modificēts variants.


Scratch nav zarošanās operatora if-elseif-elseif-elseif-else, bet ir jāiztiek tikai ar if-else, līdz ar ko 9.a un 9.b attēlos dotās konstrukcijas ir viens no funkcionējošiem risinājumiem.


jaunas kods tuvāk

9.b att. 1. gariņa modificētā koda sākuma daļa tuvplānā.


Gariņi savā starpā apmainās ar ziņām (message), tā varam veidot, ka parādās paziņojumi par dejotāja ieguldīto enerģiju savas tīmekļa kameras priekšā (10. att.), un pie pietiekami liela iegūto punktu skaita publika pielec kājās - 3. gariņš (11. att.).


2. gariņa kods

10. att. 2. gariņa kods.


3. gariņa kods

11. att. 3. gariņa kods.


2. gariņš "Sprite2" ir ar vairākiem kostīmiem, viena gariņa kostīmu maiņa, visticamāk, mazāk slogo datoru kā dažādu gariņu parādīšanās un pazušana, skat. 12. att. Tāpat vairāki kostīmi ir 3. gariņam "Sprite3", skat. 13. att.


2. gariņa kostīmi

12. att. 2. gariņa kostīmu zīmēšana.


3. gariņa kostīmi

13. att. 3. gariņa kostīmi.


Video palaišanu un ieņemšanu, kā arī mūzikas atskaņošanu ir labi organizēt fonā, sazinoties 1. gariņa kodu ar ziņojumiem (message), 14. att.


Skatuves kods

14. att. Skatuves kods.


Būtiska ir programmas skaitliskā daļa, šim nolūkam ir izveidots mainīgais "My Poin.ts", tajā visu laiku tiek saglabāts tekošais tīmekļa kameras kustību novērtējums. Savukārt tika izveidots globālais saraksts (list) "The Best", tajā saglabājas labākie rezultāti. Globālie mainīgie glabājas uz servera (šķiet, rezultāts uz serveri sūtas vienu reizi un var pazust, ja noraustās interneta savienojums tajā brīdī). Datu kodu bliku grupu ar izveidoto mainīgo un sarakstu skat. 15. att.


Dati

15. att. Datu bloku grupa ar izveidoto mainīgo un izveidoto sarakstu


Spēles izskats darbībā (video signāls projicējas fonā) dots 16. att.  Jāpiezīmē, ka tagad Scratch 2 microfona un video iespējas darbojas ne tikai uz Windows un Mac, bet arī uz jaunajām Linux versijām, piemēram, Xubuntu 14.04 LTS, ja ir Flash versija vismaz 10.2.

Spēles URL: http://scratch.mit.edu/projects/24340268/.


Spēle darbībā

16. att. spēle darbībā.


UZDEVUMI:

a) rūpīgi izpētiet spēles kodu,

b) izveidojiet spēli datorspeciālistu atpūtas brīža vingrošanai- aerobikai, kurā uz ekrāna tiek rādīts priekšā vingrinājums, kas jāpilda un vērtēta izpildes intensitāte.